Siber Güvenlik

CISCO, hackerların sızdırdığı çalıntı bilgileri doğruladı

CISCO, hackerların sızdırdığı çalıntı bilgileri doğruladıABD’li ağ teknolojisi devi, Çinli Yanluowang fidye yazılım çetesinin sızdırdığı bilgilerin şirket kayıtlarıyla uyuştuğunu açıkladı.

Fidye çetesi firmadan geçtiğimiz mayıs ayında ele geçirdiği ve 55 GB büyüklüğünde olduğunu iddia ettikleri bilgilerin bir kısmını dün sızıntı sitesinde paylaşmıştı. Paylaşımın ardından şirket de çalıntı verilerin doğruluğunu kabul etti.

Firmadan yapılan konuya ilişkin açıklamada saldırının şirkete yönelik herhangi bir olumsuz etkisinin bulunmadığı iddiası yinelendi.

Cisco nasıl hacklendi? Nasıl aksiyon aldı?

Açıklamada tehdit aktörlerinin sızdırdığı bilgilerin firma kayıtlarıyla uyuştuğu ve daha önce tespit edilen veriler olduğu ifade edildi. Firmanın açıklamasında şu değerlendirmelere yer verildi: “Saldırıya ilişkin Cisco ürünleri, hizmetleri, hassas müşteri verileri, çalışan bilgileri, fikri mülkiyet ve tedarik zinciri operasyonlarına herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir.”

Tehdit aktörleri firmaya ait kaynak kodlarını da ele geçirdiğini öne sürmüş ancak şirketten bunu ispat eden bir bulguya rastlanmadığı açıklaması gelmişti.

Geçen ay firmadan yapılan açıklamaya siber saldırı doğrulanmıştı. Açıklamada saldırının tarihi 24 Mayıs olarak bildirilirken Cisco ekibi, bir çalışanının kişisel Google hesabının ele geçirildiği, ele geçirilen Google hesabında kayıtlı olan Cisco uzantılı kurumsal ağa giriş parolası çalınarak VPN üzerinden uzaktan sisteme erişildiğini tespit ettiklerini açıklamıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu