Siber Güvenlik

Biri sizi gözetliyor olabilir!

Dünyada hızla yayılan ‘akıllı ev’ konsepti çeşitli riskleri de beraberinde getiriyor. Sayısı gittikçe artan akıllı televizyonlarda bulunan bir güvenlik açıklığı ile televizyonun kamera ve mikrofonunun yetkisiz kişiler tarafından kontrol edilebileceği ortaya çıktı.

Android bazlı akıllı televizyonlara yüklenebilen zararlı bir uygulama ile cihazın mikrofon ve kamerasının ele geçirilebileceği ortaya çıktı. Trend Micro şirketinin ortaya çıkardığı güvenlik açıklığı istismar eden bir saldırgan sihaza bağlı banka hesaplarına erişim sağladığı gibi televizyon ile aynı kablosuz internet bağlantısını kullanan diğer akıllı cihazları da kontrol edebilyor.

İLGİLİ HABER >> ANDROID’IN KABUSU 20 YAŞINDAKİ STAJYER ÇIKTI

ANDROIDOS_ROOTSTV.A. olarak bulunan zararlı uygulama Android’in CVE-2014-7911 kodlu açıklığını istismar ediyor. Açıklığın işletim sisteminin Lollipop 5.0’dan önceki versiyonlarında etkili olduğu belirtildi. Siber saldırganlar akıllı tv kullanıcılarının normal şartlarda izleyemeyeceği ülke kanallarını izlenir hale getiren zararlı uygulamalar ile avlamaya çalışıyor. Akıllı TV’lerde yapılacak güncellemenin zararlı uygulamanın önüne geçmek için yeterli olduğunu söyleyen Trend Micro yetkilileri, akıllı TV’lerin mobil cihazlardan daha zor güncellendiğine dikkat çekti. Açıklamada 6 aydan daha eski üretim tarihine sahip akıllı TV’lerin güncellenmesi gerektiği ifade edildi.

Proaktif önlemler almaması konusunda Android’I eleştiren Trend Micro CSO’su Tom Kellerman zaafiyetten etkilenen cihazların yüzde 15-20’sinin yazılım güncellemesinin yanı sıra donanım güncellemesine de ihtiyaç duyacağını kaydetti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu