Android’in kabusu 20 yaşındaki stajyer çıktı

Android yazılımı bulunduran akıllı cep telefonlarının korkulu rüyası haline gelen “Dendroid” adlı virüs programının arkasında bir güvenlik firmasında stajyer olarak çalışan 20 yaşındaki Morgan Culbertson çıktı.

300 Amerikan dolarına satın alınabilen program ile Android yazılımı bulunduran cep telefonlarına sızılıp buradaki bilgiler alınabiliyordu. Ayrıca cep telefonun ekran resmi alınıp fotoğraf ve şarkılara da ulaşım sağlanıyordu. Programı satın alanlar 7 gün 24 saat destek hizmetine de kavuşuyordu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Siber güvenliğin önde gelen firmaları Trend Micro ve Symantec kullanıcıları bu program karşısında uyaran açıklamalar da yapmıştı.

Amerikalı makamların çalışmaları sonucunda Dendroid’in arkasındaki isim olan Morgan Culbertson yakayı ele verdi. Carnegie Mellon Üniversitesi’nde ikinci sınıf öğrencisi olan Culbertson, ayrıca FireEye isimli siber güvenlik firmasında stajyer olarak da çalışıyordu. Culbertson, şirkette Android cep telefonlarına saldıran yazılımları inceliyordu.

İLGİLİ HABER >> YAZ KAMPLARINDA ARTIK İZCİLER DEĞİL HACKERLAR VAR

Culbertson’in yakalanmasının ardından bir açıklama yapan FireEye, gelişme karşısındaki şaşkınlığa uğradıklarını belirtti. Culbertson’in mesai arkadaşları, genç stajyerin çok yetenekli olduğunu ancak suçlamalar karşısında şaşırdıklarını belirtti.

Yetkili makamlar, Culbertson’in kötü niyetli yazılımı hazırlarken FireEye’in de programlarından yararlanmış olabileceğini düşünüyor.

İLGİLİ HABER >> GÜNDÜZ UZMAN GECE HACKER GERÇEK OLDU: KEVIN POULSEN

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.