Uluslararası İlişkiler

Darkode operasyonu: Uluslararası işbirliğinde örnek girişim

Siber korsanların cirit attığı ve isteyenlerin çeşitli siber korsanlara ya da korsanlık araçlarına ulaştığı Darkode’nin çökertildiği açıklandı.

Sitenin çökertilmesi 20 kadar ülkenin ortak çalışması neticesinde gerçekleştirildi. Amerikan savcılarından David J. Hickton, Darkode için “İngilizce dilinde yayım yapan en gelişmiş siber korsanlık forumu” açıklamasında bulundu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Her ne kadar yetkililer gelişmeyi memnuniyetle karşılasa da Darkode adlı foruma benzer yüzlerce site bulunuyor. Savcı Hickton, 800 kadar forum olduğunu belirtti.

Intel Security’den Raj Samani de bu tür forumların siber korsanlığın “doğal adresleri” olduğunu kaydetti. Bir sitenin çökertilmesi halinde başka sitelerin açıldığına da dikkat çekti.

Bazı hacker forumlarına farklı programlar üzerinden ulaşılsa da Darkode, şifre korumalı bir site olarak biliniyor. Foruma ancak siber korsanlık yeteneklerinizi kanıtlamanız halinde üye olabiliyorsunuz.

İLGİLİ HABER >> POLİSİN-HACKER İŞBİRLİĞİ: MENSEGUR OPERASYONU

Bu tür sitelerde siber korsanlar ve korsanlık ürünleri bulunurken müşteriler de kendilerine uygun buldukları hizmetlerden yararlanabiliyor. Samani, teknik bilgiye sahip olmayan kişilerin, bu siteler aracılığıyla istedikleri korsana ulaşıp amaçlarını gerçekleştirebileceklerini ve hatta bazı korsanların bu site sayesinde işbirliği bile yaptıklarını vurguladı.

Samani, siber korsanlık yazılımları, çeviri ve güvenli barındırma hizmetlerinin bir ücret karşılığında satın alınabildiğine dikkat çekti. Bazı hizmetlerin birkaç yüz dolara, diğerlerinin ise birkaç bin dolara satın alınabildiğini de sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABER >> FBI TOR’U ‘TORPİDO’ İLE VURDU

Bir siber korsan, site üzerinden aldığı programlar sayesinde bir siteyi hackleyip ardından elde ettiği bilgileri de yine bu site üzerinden satabileceği belirtildi. Samani, “İnsanların hayatları bu sitelerde satılıyor” diye konuştu.

Site üzerinden alışverişler, sanal para birimi BitCoin kullanılıyor. “Güvenilir ve anında ücret ödenebiliyor” diyen Samani, bu yüzden de ekonomik hacmin net olarak bilenemediğine dikkat çekti.

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu