Siber Güvenlik

Alman savunma bakanının parmak izi kopyalandı!

Apple ürünlerinde kullanılan parmak izi tarayıcının güvenliği çeşitli siber saldırılar ile aşılmasının ardından, hackerlar bu kez parmak izi kopyalamayı başardı.

 

Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenen Chaos Computer Club adlı hacker buluşmasına katılan Starbug kod adlı Jan Krissler, Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in parmak izini kopyaladığını ileri sürdü. Bakanın katıldığı bir basın toplantısında çekilen fotoğraftan yola çıkan Krissler, standart bir makinayla yakın plan çekilen ve Bakanın parmağının görüldüğü bu fotoğrafın parmak izini tanımlamak için yeterli olduğunu söyledi. 3 metre yakınlıktan çekilen farklı açıklardan fotoğrafların VeriFinger yazılımına yüklendiğinde parmak izini belirlediğini söyleyen Krissler, “bundan sonra politikacılar basın karşısına eldivenle çıkabilirler” diyerek sunumunu bitirdi.

 

Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen CCC’de iPhone 5’in parmak izi ile kimlik tanımlama işlemi sahte parmak izi ile aşılmıştı. VeriFinger ile sosyal medya hesaplarında kullanıcıların koyduğu fotoğraflardan parmak izi kopyalanabilir hale gelmiş oldu. Bilgi güvenliği açısından parmak izi çalınmasının riskinin çok yüksek olmadığı beliritiliyor. Çünkü parmak izi olsa bile o izle çalıştırılan elektronik cihazın da elde edilmesi gerekiyor. Fakat bu teknoloji parmak izi klonlanmasının da önünü açarsa o zaman kişiye özel kimlik belirlemede uzun zamandır kullanılan parmak izleri üzerinde ciddi güven bunalımı yaşanabilir.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu