ABDUluslararası İlişkiler

Merkel’in ofisinde ‘casus yazılım’ paniği  

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in yakın danışmanlarından birinin USB’sinde Regina virüsü bulunduğu iddia edildi. Bild gazetesinin haberine göre, ABD ve İngiltere ile ilişkili olduğu düşünülen casus yazılımın Merkel’e bağlı olarak çalışan Avrupa Politikaları birimini başındaki bürokratın bilgisayarına bulaştı. Alman hükümet sözcüsü ise açıklamasında Bild’in haberini reddetmezken doğrulayamayacağını da söyledi.

 

Bild’in haberine göre, Merkel’in danışmanı şahsi bilgisayarında hazırladığı bir konuşma metnini kaydettiği USB’yi, ertesi gün iş bilgisayarında kullanmasıyla Regin hükümet bilgisayarına bulaşmış oldu. Virüs alarmının alınması üzerine, başbakanlıktaki tüm bilgisayarlar güvenlik taramasından geçirildi ve sadece bir USB’ye Regin’nin bulaştığı tespit edildi.

 

Kasım ayında Symantec’in bulduğu Regin virüsü, ekran görüntüsü kopyalama, şifre çalma, data trafiği izleme ve silinen datanın depolanması gibi siber casusuluk işlemleri yapıyor. The Intercept adlı web sitesi Regin virüsünün NSA ve GCHQ’nun olduğunu ileri sürmüştü.

merkel

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu