Siber Güvenlik

Almanya, WhatsApp mesajlarını hacklemeye hazır

Hükümetin geçtiğimiz ay polise şüphelilere ait cihazları hackleme yetkisi veren bir yasayı kabul ettiği Almanya’da yeni sızan bir belge insan hakları örgütlerini ayağa kaldırdı.  Netzpolitik adlı bağımsız haber kuruluşunun ifşaa ettiği belgeye göre Alman emniyeti, yakın bir zamanda cep telefonlarına izleme programları yükleyecek teknolojiye sahip olacak.

Uzaktan İletişim Dinleme Yazılımı’nın (RCIS) yeni versiyonu yıl sonundan önce Alman polisinin hizmetine girecek. Polis, bu casus yazılımın kullanımına ilişkin yasal zorlukları aşmak içinse özel şirketleri kullanacak.  Yazılıma, yasanın tanıdığı yetkilerin çok ötesinde kullanılarak suistimal edilebileceği gerekçesiyle tepki büyük.

RCIS 2.0, halefinin aksine sadece desktop bilgisayarları değil, Android, iOS ve Blackberry işletim sistemine sahip tüm mobil cihazları takip ve dinleme için kullanılabilecek. Yazılım, mesajlaşma ve görüşme için yaygın olarak kullanılan WhatsApp ve Telegram’ın şifreleme duvarını telefonları hackleyerek aşacak.

İlgili haber >> İngiltere, uçtan uca şifrelemeyi sınırlandırmak istiyor

Netzpolitik’in sızdırdığı belge, polise şüphelileri hackleme yetkisinin geçtiğimiz ay verilmesine rağmen RCIS 2.0’ın, 2016 yılı başından bu yana geliştirilmekte olduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla polisin zaten geliştirmekte olduğu bir teknolojinin kullanımına yasal meşruiyet sağlanması için hükümete baskı yaptığı anlaşılıyor.

Netzpolitik’e konuşan Chaos Computer Club sözcüsü Falk Garbsch, ülkede güvenlik-özgürlük dengesi tartışmalarını yeniden alevlendiren casus yazılım planına tepki gösterirken, “Sanki devletin vatandaşların dijital beyinlerini hacklemesi normalmiş gibi bir virüs cephaneliği inşaa ediliyor.” diyor.

MEŞRUİYET SORUNUNA ‘ÖZEL’ ZIRH

Belge, Alman polisinin RCIS’ı yedekleme amacıyla özel bir şirket tarafından geliştirilen FinSpy adlı dinleme-takip  programını satın aldığını gösteriyor. Gamma International tarafından geliştirilen FinSpy, SMS’ler ve diğer mesajlaşma hizmetleri üzerinden yapılan tüm telefon görüşmeleri ve yazışmalarını kayıt altına alabiliyor, telefounun mikrofonu ve kamerasını açabiliyor, cihazın gerçek zamanlı olarak izlenmesine imkan tanıyor.

İlgili haber >> İran, Whatsapp’a dava açtı

Özel bir şirket tarafından geliştirilen bir casus yazılımı kullamanın polise ilave faydaları var. Polis böylelikle daha az yasal sorumluluk alıyor. Bu sayede devlet, uygulamanın meşruluğu hakkında bir rapor yazmak zorunda kalmıyor.

Bu konuya dikkat çeken Alman Korsan Partisi’nden Frank Herrmann, “İşte bu yüzden yetkililer dışarıdan yazılım kullanmayı seviyor.Çünkü herşeyi bilemezsin. Her zaman sorululuğu öteleyebilirsiniz. Gelecekte bir noktada bunun yasal olup olmadığı konusunda bir mahkeme süreci başlayacaktır. Özel sunucular sayesinde birçok şeyi saklayabilirsiniz. ” diye konuştu. Halkı bu konuda uyanık olmaya çağırırken,“Teknolojik müdahale, sadece bir telefon görüşmesini dinlemekten çok daha kötüdür.” uyarısını yaptı.

HACKLEME PROGRAMI SATIŞINDA ARTIŞ VAR

Frank Herrmann casus yazılımın meşruiyetinin sorunlu olduğuna işaret ederek, mevcut yasanın kullanıcının cihazı üzerinde herhangi bir değişilik yapılmasına izin vermediği için, virüs yüklemenin de teknik olarak yasa dışı olacağını ifade ediyor.

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü olan Privacy International uzmanlarından Edin Omanovic de polise hackleme yetkisinin yasallaştırılması konusunda Avrupa ülkelerinde giderek artan bir trend olduğunu söylerken, hatta bazı ülkelerde uygulamaya geçildiğini kaydediyor. Örnek olarak da İngiltere’yi veriyor.  Omanovic, “Bu özelleştirilmiş hackleme araçlarının satışında son birkaç yıldır artış görüyoruz. Ve bu tür programların hükümetler tarafından kötüye kullanıldığının örnekleri var. Örneğin Bahreyn’de insan hakları aktivistleri ve avukatlarının hedef alınması için FinSpy’ın kullanıldığına dair deliller var.” şeklinde konuşuyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu