ABDSiber Güvenlik

ABD Siber Komutanlığı 6000 Yeni Uzman Alacak

2009 yılında ABD Ordusunun Stratejik Komutanlığı altında kurulan Siber Komutanlık kapasitesini geliştirmek için 6 bin yeni uzman işe alacağını açıkladı. Geçtiğimiz çarşamba, Parlamento İstihbarat Komisyonu Sözcüsü Mike  Rogers, ABD’nin siber alanda daha taarruzi stratejiler geliştirebilmesinin önününü açmak için çalışıldığını belirterek Pentagon, istihbarat kurumları ve hukuk ile ilgili kurumların beraber çalışarak ofansif siber önlemler geliştirmesinin gerektiğini söyledi.

Bu açıklamanın ardından ABD Siber Komutanlığı (USCYBERCOM) 6000 siber güvenlik uzmanını istihdam etmek ve bu uzmanlardan ülke çapında 133 ekip oluşturarak  Pentagon’a ülke siber altyapısını koruma konusunda yardımcı olmalarının planladığını açıkladı.

İki açıklamanın peş peşe gelmesi yeni alınacak uzmanların taarruzi siber güvenlik kabiliyetlerinin güçlendirilmesi için alınacağı izlenimi uyandırdı. Ülke çapında 133 ekibin oluşturma planı ise, Siber Komutanlığın önceden belirtildiği gibi ‘Savunma Bakanlığının sistemlerinin korunması’ misyonunu genişleterek Amerikan sistemlerinin korunması sorumluluğunu almaya hazırladığını akla getirdi.

mike

 

Rogers, konuşmasında, “Siber politikamızı henüz kesinleştirmedik.  Federal hükümet seviyeinde, değişik seviyelerde siber ofansif  kabiliyetlerimiz bulunuyor.” dedi. 133 ekibin askerlerden ve sivillerden oluşması ve tüm ABD ordu hiyerarşisinde bulunması bekleniyor. Siber  kabiliyetlerin şimdiye kadar farklı düzeylerde ve birbirinden bağımsız  kurumlarca düzenlenmesi yerine, bu tür bir organizasyon düzenine  geçilmesi planlanıyor. Plan kapsamında ayrıca bölgesel teknoloji  şirketlerinin ABD’yi siber tehditlerden koruyacak yatırımlara öncelik  vermesi sağlanmaya çalışılacak.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu