ABDSiber Güvenlik

ABD ordusunda IŞİD’e karşı twitter alarmı

ABD Savunma Bakanlığı ve FBI’nın ortak istihbarat çalışması sonucu yapılan açıklamada, üniformalı askerlere sosyal medya hesaplarında radikallerin dikkatini çekebilecek ya da diğer askerlerin kimliklerini açığa çıkarabilecek bilgileri paylaşmamaları çağrısı yapıldı.

FBI, terör örgütü IŞİD’in Amerika topraklarında saldırı yapabileceğine yönelik uyarısı, kurumun IŞİD hakkında bugüne kadar yayınladığı en şiddetli uyarı mesajı oldu.

Açıklamada, ‘’FBI ve Savunma Bakanlığı, askeriyenin mevcut ve eski personelinin sosyal medya hesaplarında yayınladıklarını gözden geçirerek IŞİD ve sempatizanlarının ilgisini çekebilecek bilgilerden arındırmalarını tavsiye ediyor’’ denildi. Açıklamada ayrıca, ‘’askerler internet üzerindeki iletişimlerinde düzenli olarak operasyonel güvenlik kurallarına uymalı’’ denildi.

Yetkililer, geçen ay Kanada’da IŞİD sempatizanı olduklarını öne sürerek iki üniformalı askeri öldüren saldırganları örnek alan saldırıların ABD’de de tekrarlanmasından endişe duyduklarını belirtti.

ABD ordusunun özel kuvvetlerinden ve diğer komutalarından görevliler, Facebook ve benzer sosyal ağlardaki hesaplarını sildiklerini ya da kapattıklarını söyledi. Görevliler, ABD’nin IŞİD’e yönelik hava saldırılarının başlamasının ardından böyle bir uygulamaya gittiklerini belirtti.

FBI ve Savunma Bakanlığı, IŞİD’in Amerikan askerlerine kendi ülkelerinde saldırmak için sempatizan bulma çabasında olduğuna ilişkin istihbarat elde ettiklerini de açıkladı.

Açıklamada, ‘’FBI denizaşırı ülkelerdeki kimselerin ABD içindeki askeri personele saldırı düzenleme kapasitesi ve arzusuna sahip benzer düşüncedeki kişleri belirleyip inceleme yaptığı bilgisine ulaştı’’ denildi.

FBI ve Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Kanada’dakine benzer saldırıların, her ne kadar bu saldırıların IŞİD ile direkt bağlantısı olmadığı ortaya çıksa da, IŞİD destekçilerini motive edebileceği belirtildi.

ABC News’a konuşan Pentagon Basın Sözcüsü Admiral John Kirby, askeri personelin sosyal medya hesaplarını kapatmalarını istemediklerini, sadece sosyal medya kullanımında dikkatli olmalarını istediklerini söyledi.

Kirby, ‘’IŞİD’in sosyal medyayı izlediğini kesin olarak biliyoruz’’ dedi. Kirby ayrıca sosyal medya kullanımı ile ilgili olarak, ‘’buradaki genel anlayış düşmanın etkili biçimde kullandığı bir çevrede düşmana daha da fazla avantaj sağlama fırsatı vermemek yönünde’’ dedi.

Askeri uzman Marie Jones, sosyal medya hakkındaki uyarıları üstüne alınmadığını, çünkü halihazırda ordu ile ilgili bilgileri sosyla medya hesaplarında yayınlamadığını söyledi. Jones, ‘’kimin izlediğini ya da hacklediğini bilemezsiniz’’ dedi.

ABD’nin örgüte yönelik en kapsamlı hava saldırısının bir gün öncesinde, IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed El-Adnani, ABD’deki müslümanlardan ordu personeline saldırmalarını istemişti.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu