ABDÇinUluslararası İlişkiler

Sony saldırısının arkasındaki olağan şüpheli: Kuzey Kore

Sony Pictures Entertainment, geçtiğimiz günlerde stüdyolarına yönelik düzenlenen siber saldırının arkasında Kuzey Kore olduğunu ifade etti. Teknoloji haber sitesi Re/code’a göre, bu saldırı, Sony stüdyosunun bilgisayar ağlarını devre dışı bırakarak, şirketi ciddi zarara uğrattı.

 

Siber saldırı, Sony Pictures “The Interview” isimli filmi çıkarmadan bir ay önce gerçekleştirildi. Bu film, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a suikast düzenlemek için CIA tarafından görevlendirilen iki gazeteciyi konu ediniyor. Pyongyang hükümetinin “terörizme fütursuz bir destek ve bir savaş sebebi” olarak nitelendirdiği film, Kuzey Kore yöneticilerini ciddi oranda rahatsız etmişti.

 

Sony Pictures’ın bilgisayar sistemi geçtiğimiz Pazartesi günü çöktü. Ekranlar kararmadan önce, kırmızı bir kurukafa ve “Hacked by #GOP” ibaresi görüldü. Los Angeles Times’ın haberine göre GOP, Guardians of Peace anlamına geliyor.

 

Siber saldırıyı düzenleyen hackerlar aynı zamanda Sony vericilerinden çalınmış çeşitli sırların ifşası yönünde tehditte bulundukları da kaydedildi.

 

Haber sitesi Re/code, cuma günü yayınladığı raporda ise, Kuzey Kore adına eylemlerde bulunan, muhtemelen Çin kökenli bir grubun saldırıların arkasında bulunabileceği yönünde Sony’nin araştırmalar sürdürdüğünü bildirdi. Re/code ayrıca sözkonusu ülkelerle ilgili herhangi bir somut bağlantının henüz bulunamadığını da bilgiler arasına ekledi.

 

The Interview adlı fimin ABD’de 25 Aralık’ta gösterime girmesi planlanıyor. Filmde iki gazeteci, Kuzey Kore lideriyle planladıkları söyleşi sırasında onu öldürmek maksadıyla CIA tarafından görevlendiriliyor. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, film eğer gösterime girerse, “merhametsiz bir karşı saldırı” düzenleneceği konusunda tehditlerde bulunmuştu. Kuzey Kore hükümeti ayrıca, ABD Başkanı Barak Obama’ya, filmin gösterimini durdurması yönünde mektup da yazmıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu