Siber Güvenlik

AB: Siber saldırılar, tank ve silahlardan daha tehlikeli

Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, siber saldırıların, Birlik’in demokrasi ve ekonomik istikrarı açısından silah ve tanklardan daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Avrupa Parlamentosu’nda “Birlik’in Durumu” adlı konuşmasını yapan Juncker, 2018 için önceliklerini sıraladı. Önceliklerin arasında siber güvenliği de sayan Juncker, “Bu dijital çağda, Avrupalıların daha iyi korunmasına ihtiyaçları” olduğunu söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker, “Son üç yılda Avrupalıların internette güvenli bir şekilde korunması konusunda ilerleme kaydettik. Komisyon tarafından öne sürülen yeni kurallar, fikri mülkiyetimizi, kültürel çeşitliliğimizi ve kişisel verilerimizi koruyacaktır” dedi.

İnternet üzerinden terörist propaganda ve radikalleşme ile mücadeleye gaz verdiklerini anlatan Komisyon Başkanı, “Ancak, siber saldırılar konusunda ise Avrupa hâlâ tam donanımlı değil” itirafında bulundu. Juncker, “Siber saldırılar, demokrasiler ve ekonomilerin istikrarına karşı silahlar ve tanklardan daha tehlikeli olabilir” diye konuştu.

Juncker, 2016 içinde günde 4 binden fazla fidye yazılım saldırısı yapıldığına dikkat çekerek, “Avrupalı şirketlerin yüzde 80’inde en az bir siber güvenlik vakası yaşandı” dedi.

İlgili haber>> Beklentilerin Üstünde Bir Siber Saldırı; “Wannacry”

Siber saldırıların sınır tanımadığını ve kimsenin de bu saldırılardan muaf olmadığının altını çizen Komisyon Başkanı Juncker, “Bu nedenle Komisyon, bir Avrupa Siber Güvenlik Kurumu kurulması da dahil olmak üzere bu konudaki savunmamıza yardımcı olacak yeni araçlar önermektedir” dedi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu