ABD

100 bin dolar verin, Facebook ile seçim sonucu değişsin!

Facebook’un, ABD Kongre’sine teslim etmeye hazırlandığı Rusya tarafından satın alınmış 3 binden fazla online reklamın içeriğine dair ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Özellikle Amerikan seçimlerini etkilemeye yönelik hazırlanan reklamların, Amerikan toplumunu ırk, din ve sosyal farklılıklar üzerinden bölmeye yönelik mesajlar içerdiği belirtiliyor. Washington Post’un haberine göre 3 bin adet reklamın bir kısmı, ‘Black Lives Matter’ gibi Afro-Amerikan hak örgütlerini destekleyen mesajlar taşırken, bir kısmı da aynı grupların politik olarak tehdit unsuru olduğunu öne süren mesajlar içeriyor. Bunun da reklamların Amerikan toplumunda sosyal ayrıştırma amacı taşıdığı gerçeğini ortaya koyduğu iddia ediliyor.

Facebook’un demografik ve politik bakımdan birbirinden farklı kullanıcı gruplarına aynı anda birbirinin zıttı mesajlar gönderebilmesinin avantajını kullanan Rusya menşeli kampanya, dini gruplar arasına da bir çeşit nifak sokmayı amaçlıyor. Bir reklamda Müslüman kadınların Demokrat Hillary Clinton’a desteğine dikkat çekiliyor.

İlgili haber>> 400 bin dolarınız varsa seçimleri manipüle edebilirsiniz

Gazetenin ismini vermek istemeyen kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, söz konusu reklamların yapısı ve detayları Facebook’ta, Beyaz Saray’da ve Amerikan Adalet Bakanlığı’nda çalışan araştırmacıların halihazırda başını belaya soktu bile.

ABD Temsilciler Meclisi ve Senato İstihbarat Komitesi önümüzdeki haftalarda Facebook reklamlarını gözden geçirmeyi planlıyor. Senatonun İstihbarat Komitesi Başkan yardımcısı Senatör Mark R. Warner, amacın gruplar arasında nifak tohumu ekmek olduğunu söylerken ekliyor: “Reklamlar, seçimlere katılımı artırmaktan ziyade seçmenlerin baskı altına alınması ile ilgili mesajlar içeriyordu”

Soğuk savaş taktiği

Moskova’nın ABD’de ırklar arası münasebetlere karışması, yıllar öncesine dayanıyor ve bir Soğuk Savaş taktiği olarak biliniyor. Sovyetler döneminde doğal olarak internet kullanma imkanları olmayan casuslar, reklam vermek, el ilanı dağıtmak ve toplantılar organize etmek gibi araçlarla mesajlarını yayıyorlardı.

Facebook’un kullandığı online reklamlar gibi, Sovyet dönemi ajanları tarafından yayılan mesajların da ABD’deki politik aktivistler tarafından iyi niyetle yazılmış şeylermiş gibi algılanması amaçlanıyordu. Böylece yabancı bir düşman gücünün ABD’nin iç meselelerine dahil olma durumunu gizleyebiliyorlardı.

Facebook, Ruslar tarafından kullanılan reklamların çok da etkili olmadığını iddia ederken, Facebook reklamlarına odaklanan dijital pazarlama şirketi BlitzMetics’in teknolojiden sorumlu yöneticisi Dennis Yu, 100 bin dolar değerindeki reklamların yüz milyonlarca kez görüntülenmiş olabileceğini ifade etti.

2016 seçimlerinde Rusya’nın propaganda kampanyası konusunda ilk uyarıyı yapan araştırma grubundan Clinton Watts, bu tür çabaların özellikle çekişmeli seçim bölgeleri olan Wisconsin ve Michigan gibi eyaletlerde etkili olduğunu düşünüyor.

Demokratların diğer başkan adayı Bernie Sanders’in güçlü olduğu bu eyaletlerde, Clinton rakibine yenilmişti. Watts, daha sonraki süreçte Ruslar tarafından dizayn edilen dezenformasyonlarla burada yaşayan Sanders yanlısı Demokrat seçmenlere kasımdaki genel seçimlerde oy kullanma zahmetine girmemeleri mesajı verildiğini belirtiyor. Bunu yaparken Sanders’e Demokrat Parti tarafından kötü davranıldığı argümanının kullanıldığı belirtiliyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu