Kritik Altyapı Güvenliği

Yıldızların maillerine sızmak, petrol rafinerisine saldırmaktan çok ilgi çekiyor

MIT İşletme Fakültesi, siber güvenliğin gelişmesinin anahtarı olarak disiplinler arası araştırmalar ve işbirlikleri sunan bir konsorsiyum (IC)3 başlattı. Böylece üniversite kritik altyapıların siber güvenliğini sağlamada geleneksel olmayan faktörleri daha derinlemesine araştırmak istiyor. Konsorsiyumun Başkanı Stuart Madnick, bilgisayar güvenliği araştırmalarında kurumların üzerinde durduğu güvenlik duvarları, şifreleme ve diğer bilinen teknolojilerin ötesine geçmek istiyor.

İLGİLİ HABER >> PACE ÜNİVERSİTESİNE DEV BAĞIŞ: YETER Kİ UZMAN YETİŞSİN

Kritik altyapı siber güvenliğini geliştirmek için gerçekleştirilen disiplinler arası konsorsiyumun başkanı, bunların yerine organizasyon yapısı ve çalışanlar gibi faktörlerin, verilerin korunmasında nasıl etkisi olduğunu anlamayı amaçlıyor. Madnick, “Diğerleri işin teknik yanına odaklanıyor. Biz ise organizasyon, yönetim ve stratejik alanlar gibi tamamlayıcı maddelere odaklanıyoruz” dedi.  MIT temsilcileri, siyasal bilimler profesörü, bilgisayar bilimiyle ilgili üst düzey bir bilim adamı, havacılık ve mühendislik sistemleri profesörünün bulunduğu konsorsiyumla çalışıyor. Madnick de MIT’de hem bilgi teknolojilerinde hem de mühendislik sistemlerinde profesör.

İLGİLİ HABER>> İNGİLİZ ÜNİVERSİTELERİ HACKER YETİŞTİRMEK İÇİN KOLLARI SIVADI

Akıllı telefon kullanımı herkesin hackerların hedefi yaptı

Madnick, “Artık hackerlar her zamankinden daha aktif ve saldırıları daha karmaşık ve güçlü. Toplum ise artan mobil cihaz penetrasyonu, akıllı cihazların ve nesnelerin interneti ile daha çok giderek onların potansiyel hedefi haline geliyor. FBI ve birçok diğer siber güvenlik uzmanının iddiları gibi, artık iki çeşit şirket var. Bunlar hacklenenler ve hacklenecekler” ifadelerini kullandı. Ünlülerin hacklenmesi ve büyük şirketlere yapılan ihlallerin hep manşetlerde olduğunu söyleyen Madnick, bilgisayar kontrollü petrol rafinerilerinin ve elektrik şebekelerinin güvenlik açıklarının üzerinde yeterince durulmadığını söyledi.

İLGİLİ YAZI >> SİBER GÜVENLİK DERSİ AÇACAĞIZ AMA NASIL?

Madnick, “Bunlar Hollywood film yıldızlarının emaillerine sızılması kadar ilginç olmayabilir ama ciddi sonuçlar doğurabilir” dedi. Madnick, “Yükselen ‘nesnelerin interneti’ sadece online altyapı süreçlerini birbirine bağlamayacak aynı zamanda çok sayıda yeni hedef ortaya çıkaracak. Bir sonraki neslin hedefleri, uçak kontrol sistemleri ve akıllı arabalar olacak ki bunlar üzücü bir şekilde daha az korumaya sahip” açıklamasında bulundu. Madnick, hackerların hala kredi kartı bilgilerini ele geçirmeyi, akıllı araba veya enerji istasyonları sistemlerine saldırmaktan daha cazip gördüklerini söyledi. Ama hackerların tercihlerinin değiştiğine dikkat çeken Madnick, fidye ve şantaj için yapılan saldırıların arttığını, diğer saldırıların ise hesaplaşma için olduğunu söyledi.

HAFTALIK BÜLTENİMİZE ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu