Dijital Güvenlik

Yandex Rusya’dan çekiliyor! Putin kararı onaylayacak mı?

Yandex Rusya'dan çekiliyor! Putin kararı onaylayacak mı?Yandex yeniden yapılanma için Rusya’dan çekilme kararı aldı. Teknoloji devinin kararını devlet başkanı  Vladimir Putin’in onaylaması gerekiyor.

Ukrayna ile baş gösteren kriz, Yandex’e zor günler yaşatıyor. Rusya’nın en önemli teknoloji markalarının başında gelen şirket, ülke pazarından büyük oranda ayrılmak ve yeniden yapılanmaya gitmek istiyor.

Rusya’nın Google’ının bunun için Devlet Başkanı Vladimir Putin’den onay alması gerekiyor.  Şirket bu süreçte Rusya’nın eski maliye bakanı ve cumhurbaşkanlığı danışmanı olan, ayrıca Putin’in sırdaşı olan bir ismi Alexey Kudrin’i şirketin üst yönetiminin başına getirmeyi planlıyor. Bunun için Putin’den izin isteyen teknoloji devinin bölünme planları yaptığı belirtiliyor.  

YANDEX ARAYA PUTİN’İN SIRDAŞINI SOKTU

Financial Times’ın haberine göre Yandex, Rusya Devlet Başkanı’nın yeniden yapılandırma planına prensipte onay vermesi için üst düzey ekonomi yetkilisi Alexei Kudrin’i gayrı resmi olarak görevlendirdi.

Değişiklikler, Yandex’in Hollanda’daki ana şirketinin, dört kritik birimin uluslararası bölümleri dışında tüm işlerini satarak Rusya pazarından çıkmasına yol açacak. Şirketin bugün geldiği nokta, Putin’in Ukrayna’da başlattığı ve binlerce Yandex çalışanının ülkeyi terk etmesine neden olan savaşın sonuçlarından kendisini korumayı hedeflemesinin bir sonucu olarak görülüyor.

Yandex, Rus internet tarihindeki en büyük DDoS saldırısı altında

ŞİRKETLERE BÖLÜNECEK

Yandex, yeniden yapılandırma planı ile sürücüsüz otomobiller, bulut bilişim, eğitim teknolojisi ve veri etiketleme gibi umut vaadeden yeni uluslararası girişimler, Yandex’in kontrolü altında ayrı yabancı girişimlere dönüşecek. 

Kudrin ve Putin, St. Petersburg belediye başkanlığı günlerinden beri birlikte çalışıyorlar. Rusya’nın pek çok üst düzey ekonomi yetkilisi gibi Kudrin de savaşa karşı çıkıyor. Şirketin İsrail’de yaşayan kurucusu Arkady Volozh da savaş başladığından beri Rusya’ya dönmedi. 

Yeniden yapılanma planına göre Yandex’in Rus yönetimi şirketin günlük operasyonlarının kontrolünü elinde tutacak ancak şirketin Kremlin ile giderek hassaslaşan ilişkilerini Kudrin’e devredecek. Kremlin dostu bazı Rus oligarklar Yandex’in hisseleriyle ilgilendiklerini ifade etmişlerdi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu