Uluslararası İlişkiler

ABD’deki doğal gaz patlamasının arkasında Rusya mı var?

ABD'deki doğal gaz patlamasının arkasında Rusya mı var?ABD’nin Teksas eyaletindeki sıvılaştırılmış doğal gaz tesisinde 8 Haziran’da meydana gelen patlamanın arkasında Rusya destekli tehdit aktörlerinin olduğu iddia edildi.

Tesiste meydana gelen patlamanın, bir Rus hacker grubunun gerçekleştirdiği iddia edilen bir siber saldırı kaynaklı olduğu düşünülüyor. 

Patlama, Teksas’ın Quintana Adası’ndaki Freeport Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (Freeport LNG) tesisi ve ihracat terminalinde meydana geldi. 8 Haziran’daki olayın Freeport LNG’nin operasyonları üzerinde kalıcı bir etkisi olacağı tahmin ediliyor.

Ön incelemeler, olayın LNG transfer hattının bir bölümünün aşırı basınç ve kopmasından kaynaklandığını ve LNG’nin hızla yanıp sönmesine ve doğal gaz buhar bulutunun açığa çıkmasına ve tutuşmasına yol açtığını gösteriyor.

“SİBER SALDIRI GÜVENLİK KONTROLLERİNİ DEVRE DIŞI BIRAKTI” İDDİASI

Mevcut güvenlik mekanizmalarının patlamayı neden engellemediği konusu henüz netlik kazanmış değil.  Uzmanlar, bir siber saldırının doğal gaz tesisindeki endüstriyel güvenlik kontrollerini kapatmış olabileceğini öne sürüyor. Uzmanların Rusya bağlantılı APT grubu XENOTIME ile bağlantılı olduğunu düşündüğü TRITON gibi kötü amaçlı ICS yazılımları, endüstriyel güvenlik kontrollerini kapatmak ve endüstriyel tesislere büyük zararlar verme noktasında saldırgan yeteneklere sahip bir yazılım. 

Colonial Pipeline saldırısı hakkında bilmeniz gereken 5 şey

24 Mart’ta ABD Adalet Bakanlığı, 2012 ve 2018 yılları arasında Rus hükümeti adına siber saldırılarda TRITON kötü amaçlı yazılımını kullandığından şüphelenilen dört Rus vatandaşına karşı suç duyurusunda bulunmuştu. Amerikan Askeri Haber sitesi aynı gün FBI’ın TRITON kötü amaçlı yazılım araçlarının hala dünyadaki endüstriyel sistemler için büyük bir tehdit olmaya devam ettiği konusunda bir uyarıda bulunduğunu bildirmişti.

XENOTIME APT GRUBU SALDIRMIŞ OLABİLİR

Washington Times ulusal güvenlik yazarı Tom Rogan, Freeport LNG tesisindeki patlamanın XENOTIME gibi APT grupları tarafından yürütülen bir bilgisayar korsanlığı kampanyasıyla ilişkili olabileceğini doğruladı. Rogan, şirketin Operasyonel Teknoloji / Endüstriyel Kontrol Sistemleri ağ algılama sistemlerine sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Rogan, “Freeport LNG’nin Operasyonel Teknoloji / ICS ağ algılama sistemleri uygun şekilde dağıtmadığı ve bir adli bilişim soruşturması yürütmediği sürece, bir siber saldırı göz ardı edilemez.” ifadelerini kullandı. Öte yandan Freeport LNG, olayın arkasında esasa olarak siber saldırı olduğu yönündeki iddiaları reddetti. 

Amerikan Askeri Haber sitesi şunu da ekledi: “Rogan ile konuşan iki kaynak daha, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline başladığı sırada, Rusya’nın GRU askeri istihbarat servisinin bir siber biriminin Freeport LNG’ye karşı keşif ve hedefleme operasyonları yürüttüğünü söyledi.” 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu