Dijital Güvenlik

Kişisel bilgileriniz Google arama sonuçlarından nasıl kaldırılır? 

Kişisel bilgileriniz Google arama sonuçlarından nasıl kaldırılır? Telefon numaranızın, e-postanızın, ev adresinizin ve diğer ayrıntıların intern görülmesini istememeniz çok normal. Bunu engellemenin yolları ise düşündüğünüz kadar zor olmayabilir. Zira Google kullanıcıların konuyla ilgili başvurularını almaya başladı. 

Google, 27 Nisan’da kullanıcıların kişisel bilgileri içeren ek Google Arama sonuçlarının kaldırılmasını talep edebileceğini duyurmuştu. Bununla birlikte, istenmeyen arama sonuçlarının tamamen ortadan kalkacağının garantisi bulunmuyor. Peki dijital olarak yok olmak için hangi adımların izlenmesi gerekiyor?

Wired.com’da konuyla ilgili yer alan bir yazıda Google’ın Arama için Küresel Politika Lideri Michelle Chang’in kişisel bilgilerin internetten silinmesiyle ilgili verdiği ipuçları bulunuyor. Chang’in aramaların kaldırılmasına ilişkin kaleme aldıkları özetle şu şekilde: 

“Bilgiye açık erişim, aramanın önemli bir hedefi, ancak insanları kendilerini korumak ve hassas, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerini gizli tutmak için ihtiyaç duydukları araçlarla güçlendirmek de öyle.”

Yeni prosedürler, yalnızca üstü kapalı tehditler olan bilgi sızıntılarının yanı sıra kötü amaçlı doxxing’e karşı da koruma sağlayabilir.

Veri simsarlarından yakayı kurtarmak için önemli ipuçları

GOOGLE NEYİ KALDIRMAK İSTEDİĞİNİZİ SORACAK

Kaldırma işlemine başlamak için destek sayfasını ziyaret edin, sayfanın yarı kısmına kadar ilerleyin ve mavi “Kaldırma isteğini başlat” düğmesini tıklayın. Öncelikle web sitesinin sahiplerine ulaşıp ulaşmadığınız sorulacaktır. Bunu yapmaya gerek yok, bu yüzden sadece “Hayır, Tercih etmiyorum”a tıklayın.  Google neyi kaldırmak istediğinizi sorduğunda şunları seçin: Kimlik numaraları ve özel belgeler gibi kişisel bilgiler.

Ardından, iletişim bilgileriniz veya ehliyetiniz gibi Google Arama’da ne tür kişisel bilgilerin görünebileceğini belirleyebilirsiniz. Bu adımlar yalnızca canlı web sitelerinden sonuçları kaldırmak içindir; önbelleğe alınmış sayfalar için doldurulması gereken ayrı bir form bulunmakta. İçeriğin canlı olduğunu belirten kutuyu işaretleyin. Bir sonraki soruda, talebinizin Google’ın “kötü niyetli, tehdit edici veya taciz edici amaçlarla paylaşılan iletişim bilgileri” olarak tanımladığı doxxing ile ilgili olup olmadığı sorulur.

Bundan sonra Google, tam adınızı, ikamet ettiğiniz ülkeyi ve e-postanızı ister. Yalnızca kendinizle veya resmi olarak temsil ettiğiniz biriyle ilgili sonuçlar için yayından kaldırma talepleri göndermenize izin verilir.

KALDIRMA TALEBİ REDDEDİLİRSE YENİDEN BAŞVURU YAPILABİLİYOR


Aynı anda 1.000’e kadar link gönderilebilir. Google, rahatsız edici içeriğin veya görüntünün URL’sini ister ve şirket sizden arama sonuçlarını paylaşmanızı talep eder. Bu linklerin toplanmasıyla ilgili daha fazla yönlendirme için Google’ın içerik URL’lerini, resim URL’lerini ve arama sonuçları sayfası URL’lerini bulma kılavuzu’na göz atabilirsiniz.

Talebinize, web sayfasında kişisel bilgilerinizin nerede göründüğünü gösteren bir ekran görüntüsü ekleyin. Formun sonuna doğru, tam adınız, takma adınız ve kızlık soyadınız gibi ilgili arama terimlerinin bir listesini paylaşmanız istenecektir. Kaldırma talebini imzalamadan ve göndermeden önce ek detayları paylaşma fırsatı verilir.

Google’dan kaldırma isteğinin alındığını belirten bir onay e-postası almalısınız. Durumunuzu incelemenin ne kadar süreceği belli değil, ancak Google konuyla ilgili harekete geçmeye karar verdiğinde veya kaldırma işlemini reddettiği takdirde sizi konuyla ilgili bilgilendirecek. Şirket ayrıca başvurunun reddine ilişkin özet açıklamalar yapacağını ve taleplerinizi tekrar göndermenize imkân sağlayacağını ifade ediyor. 

İnternet devinin kişisel bilgilerin kaldırılmasına ek olarak, reşit olmayan çocukların fotoğraflarının, deepfake pornografi ve diğer sansürsüz içeriklere ait görsellere ilişkin kaldırma taleplerini de dikkate aldığı belirtiliyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu