disinformation

Twitter’dan dezenformasyona karşı yeni silah: ‘Birdwatch’ yalan haberlere kalkan olacak

Twitter, dezenformasyonla mücadele kapsamındaki yeni silahı “Birdwatch” için pilot uygulama başlattı.

ABD’de yaklaşık bin kişiyle başlatılan uygulama, okuyuculara uydurma olduğunu düşündükleri paylaşımlara ilişkin bilgi ve belge sunarak bildirme imkanı verecek.

Paylaşılan şüpheli içerik Twitter yerine şirkete ait Birdwatch adlı sitede görülecek. Birdwatch internet sitesi haberleri teyit işlevi görecek. Sitede kullanıcılar içeriğe puan da verebilecek. Twitter Ürün Başkan Yardımcısı Keith Coleman, Birdwatch’a gönderilen tüm verilerin herkese açık olacağını ve TSV dosyası olarak indirilebileceğini belirtti.

Coleman’a göre kullanıcılar arasında geniş bir konsensus oluşması durumunda bu bilgiler Twitter’daki mesajların kendilerinde de görülebilecek. Keith Coleman, “topluluk odaklı” bu yaklaşımla yanıltıcı bilgilerin yayılmasının daha hızlı engellenebileceğine inandığını söyledi.

Uygulamaya katılmak isteyenlerden teyit edilmiş bir telefon numarası ve e-posta adresi vermeleri isteniyor. Ayrıca bu kişilerin geçmişte Twitter kurallarını ihlal etmemiş olması şartı aranıyor. Twitter halihazırda bazı yanlış ya da yanıltıcı içerikleri işaretliyor.

DEZENFORMASYONA KARŞI YARDIM ÇAĞRISI

“Twitter Support” adlı resmi hesaptan yapılan duyuruda ise şu ifadelere yer verildi: “Herkesi bu programa kaydolmaya ve katılmaya davet ediyoruz. Grup ne kadar geniş ve çeşitli olursa, yanlış bilgileri etkili bir şekilde değerlendirmede o kadar iyi olacaktır. Bu konuda yardımınıza ihtiyacımız var.”

Twitter’dan seçim dezenformasyonuna karşı ‘palavra öncesi’ uyarısı

Şirket eski ABD Başkanı Donald Trump’ın özellikle seçimlere hile karıştırıldığına ilişkin asılsız iddialarına uyarı koymuştu. Kongre baskını sonrası Trump’ın kişisel hesabı kalıcı olarak askıya alınmıştı.

Kaynak: BBC,Euronews

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu