Dijital Güvenlik

WhatsApp’tan göçü hızlandıracak gelişme: Uygulama bu kez virüs tehlikesiyle karşı karşıya

Geçtiğimiz haftalarda gizlilik politikasında yaptığı değişiklerle gündeme gelen WhatsApp uygulamasında bu sefer de virüs tehlikesi yaşanıyor.

Söz konusu virüs, “Telefon kazanmak için bu uygulamayı indirin” mesajıyla kullanıcıları ‘Huawei Mobile’ uygulamasını kurmak üzere sahte bir  ‘Google Play’ sayfasına yönlendiriyor. Virüs, WhatsApp üzerinden gelen mesajlara otomatik yanıt verme seçeneğiyle yayılıyor.

BİLDİRİMLERİNİZİ KONTROL EDİYOR

ESET’te virüs programı araştırmacısı olan Lukas Stefanko paylaştığı bir videoda “Bu kötü amaçlı yazılım, alınan herhangi bir WhatsApp mesaj bildirimini kontrol ediyor ve kurbanın telefonundan diğer kullanıcılara yayılıyor.” ifadelerini kullandı.

Virüs, otomatik olarak gönderilen “Telefon kazanmak için bu uygulamayı indirin” mesajı taşıyan bir bağlantı üzerinden sahte bir ‘Google Play’ hesabına yönlendiriyor. Sizden Huawei ile hiçbir alakası olmayan ‘Huawei Mobile’ adında bir uygulamayı indirmenizi istiyor. Huawei Mobile uygulamasını telefonunuza kurduğunuzda ise virüs bulaşmış oluyor.  

KİMLİK BİLGİLERİNİZ ÇALINABİLİR

Uygulama kurulumunda sizden bildirimleriniz için erişim isteyen virüs daha sonra WhatsApp’ın gelen mesajlara otomatik olarak yanıt verme seçeneğiyle birlikte size gelen mesajlara otomatik olarak söz konusu bağlantıyla yanıt veriyor. 

Yalnızca bunlarla sınırlı kalmayan virüs, telefonunuzda arka planda çalışma ve diğer uygulamalar üzerinde çalışma gibi ek izinleri de vermenizi isteyerek cihazınızı tamamıyla ele geçirmiş oluyor. Saatte yalnızca bir kez gönderilebilen bu bağlantı aracılığıyla cihazına virüs bulaşmış kişilerin kimlik bilgileri gibi hassas bilgileri çalınabiliyor.

GÜVENİLİR KAYNAKLARA YÖNELİN

Lukas Stefanko, “Kendini yaymak adına bu kadar işlevselliğe sahip herhangi bir Android kötü amaçlı yazılıma rastladığımı hatırlamıyorum.” ifadelerini kullanırken herhangi bir şey indirirken, güncellerken güvenilir kaynakların kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu