disinformation

Twitter dezenformasyon savaşında AP ve Reuters’dan destek alacak

Twitter dezenformasyon savaşında AP ve Reuters'dan destek alacakSosyal medya platformu Twitter, gerçek dışı ve yanıltıcı içerikle mücadele amacıyla habercilik kuruluşları Associated Press ve Reuters ile çalışacak.

Söz konusu birlikteliğin Twitter’ın son zamanlarda dezenformasyonla mücadele kapsamında pilot uygulamasına başladığı Birdwatch’ın kalitesini de artıracağı düşünülüyor.

KÜRASYON EKİBİ İLE HAREKET EDİLECEK

Twitter’da top trende giren ve keşfet sayfasında karşımıza çıkan içeriklere ekstra bilgi eklemek, anahtar kelime ve hashtag aramalarında arama sonuçlarının nasıl listeleneceğine karar vermek, yüksek kalitedeki içerikleri önceliklendirmek ve pandemi gibi acil durumlarda keşfet sekmesinde görünen içeriklere müdahale etmek gibi çeşitli görev ve sorumluluklara sahip olan Twitter’ın Kürasyon ekibi, AP ve Reuters ile hareket ederek Twitter’da paylaşılan gönderilere doğru bilgilerin eklenme sürecini hızlandıracak.

Kürasyon ekibi, AP ve Reuters desteğiyle, platformdaki dezenformasyon gönderilerini kısa süre içerisinde kaldırmaya çalışacak. 

AP ve Reuters’ın destekleriyle Twitter’ın dezenformasyonla mücadele kapsamında geliştirdiği yeni araç Birdwatch’ın kalitesinin de artacağı düşünülüyor.

Twitter’ın teyit sitesi olacak Birdwatch da bu vesileyle AP ve Reuters’tan destek alacak. Söz konusu uygulama henüz ABD’de sınırlı kişilerce deneniyor olsa da Birdwatch üyeleri, Twitter’da paylaşılan gönderilerin değerlendirmesini AP ve Reuters tarafından iletilen geri bildirimler sayesinde gerçekleştirebilecek.

Twitter’dan dezenformasyona karşı yeni silah: ‘Birdwatch’ yalan haberlere kalkan olacak

BIRDWATCH NEDİR?

Twitter kullanıcılarının yanlış bilgi içerdiğini düşündükleri paylaşımlarla ilgili ek bilgi ve belge sunma imkanı veren Birdwatch, “topluluk odaklı” teyit sitesi işlevi görecek. Söz konusu paylaşımlar Twitter yerine Birdwatch adlı sitede kullanıcılara sunulmasının yanında, içeriğe puan da verilebilecek.

Birdwatch’a katkıda bulunanlar arasına girmek için Twitter’a doğrulanmış bir telefon numarası ya da e-postası ile kayıtlı olmak, iki aşamalı kimlik doğrulamasını yapmış olmak ve yakın zamanda Twitter kurallarını ihlâl etmemiş olmak gerekiyor.

Bununla birlikte dezenformasyonu engellemek adına bir nevi teyit sitesi gibi çalışacak olan Birdwatch, “topluluk odaklı” yaklaşımı nedeniyle eleştirilerin hedefi olmaya devam ediyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: