disinformation

Sosyal medyaya Alman modeli önerisi: Dezenformasyona 5 yıla kadar hapis!

Sosyal medyaya Alman modeli önerisi: Dezenformasyona 5 yıla kadar hapis!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dezenformasyon açıklamasının ardından, sosyal medyaya ilişkin planlanan düzenlemenin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı
Hürriyet gazetesine konuşan Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya, “Dezenformasyon yapanlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası getirilmeli” önerisinde bulundu.
Ekim ayında Meclis’e gelmesi beklenen düzenlemede özellikle Almanya modeli ağırlık kazandı.

Edinilen bilgiye göre sosyal medya ile ilgili Meclis’te düzenleme yapmayı planlayan AK Parti, yeni anayasa çalışmasına da bazı hükümler koymayı hedefliyor.

Almanya, Fransa, İngiltere ile AB ülkelerinin yaptığı sosyal medya çalışmalarını da tek tek inceleyen iktidar partisi, Türkiye’ye has bir model getirmeyi hedefliyor.

YENİ YASADA SANSÜR SÖZ KONUSU DEĞİL

Yasa tasarısında herhangi bir sansürün söz konusu olmadığını vurgulayan Özkaya, “Daha önce de sosyal medya ile ilgili bir kanun çalışması yapmıştık. O zaman da aynı tartışmalar yaşandı, ‘sansür’ denildi fakat niyetin sansür olmadığı görüldü. Pek çok AB ülkesi Türkiye ile aynı tehdidi yaşıyor. Toplumun geniş kitlelerini baskı altına alıyor, normal hayatta suç olan sosyal medyada da suç fakat fake hesaplar nedeniyle suçla etkin mücadele yapılamıyor. Bu çözülmeli, herkesin kimliği bilinmeli. Sosyal medyada bir yalan haberi ya da terör suçunu, dezenformasyonu milyonlarca insan duyuyor.” diye konuştu.

Almanya’nın, terör ve şiddetle ilgili 2017’de ceza kanununu değiştirdiğini ve katalog suçları 4 başlıkta oluşturduğunu söyleyen Özkaya, “Bunlar ‘terör’, ‘cinsel suçlar ve pornografi’, ‘din ve vicdan özgürlüğüne hakaret’, ‘yalan haber, dezenformasyon ve mezenformasyon.’ Dezenformasyon, yalanın bilerek yaygınlaştırılması, mezenformasyon ise bilmeden yaygınlaştırılması. Bizde de bu başlıkları göz önüne alarak çalışma yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan sosyal medyayı düzenleme işareti: Dezenformasyon suç kapsamına mı alınıyor?

‘Almanya’da kanunda gösterilen hukuka aykırı içerik tespit edildiğinde , içeriğin yayından kaldırılması için sosyal ağ işletmelerine 24 saat süre tanınıyor’ diyen Özkaya, “Aksi takdirde 50 milyon euroya kadar para cezası kesiliyor. Almanya’da bulunan vatandaşların kanuna aykırı bir paylaşımı tespit edilenler hakkında suç duyurusunda bulunmasına da hak tanınıyor. Ayrıca ‘uyar-kaldır’ şikâyet sistemi uygulanıyor. Bizim düzenlememizde de bu maddeler mutlaka olmalı. Uyar-kaldır bizim sistemimizde var fakat etkin kullanımın oluşması gerekiyor” dedi.

Özkaya ayrıca, dezenformasyon yapanın belirli süre sosyal medya kullanması yasaklanabileceği ve maddi tazminat gibi uygulamaların olabileceğini belirtti.

Kaynak: Hürriyet

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu