disinformation

ABD’de yanlış haber yaymakta bir numaralar: Aşırı sağcılar mezenformasyonda başrolde

ABD’de aşırı sağcıların çeşitli mecralarda oluşturdukları mezenformasyon ağlarıyla ülkede yalan haberlerin yayılmasında baş rol oynadığı ortaya çıktı.

New York Üniversitesinde (NYU) yapılan son araştırma sonuçlarına göre ABD’deki 2020 Başkanlık seçimlerinde Facebook üzerinde paylaşılan gerçek haberlerden daha çok etkileşim alan yanlış haberler aşırı sağcılar tarafından paylaşıldı.

Çalışma, araştırmacıların,  ABD Kongre Binası baskınının ardından yayılan yanlış bilgilerin gerçek dünyaya nasıl yayılabileceğini incelerken ortaya çıktı.

YANLIŞ HABERDE BİR NUMARA: AŞIRI SAĞ

Facebook üzerinde paylaşılan gerçek haberler ve yanlış haberlerin politik görüşlere göre yayılma hızlarını inceleyen NYU araştırmacılarına göre aşırı sağ kesimin yanlış bilgi yayma oranı; merkez sağ, merkez, merkez sol ve aşırı sol kesimlere nispetle çok daha yüksek bir seviyeye ulaştı.

Haber ve bilgi web sitelerinin güvenilirliğini değerlendiren ve çevrimiçi yanlış bilgileri izleyen gazetecilik ve teknoloji şirketlerinden NewsGuard, Media Bias Fact Check ve Facebook ortaklarının CrowdTangle aracıyla, Facebook’un kaç kişinin bir içeriğe tıkladığını veya içeriği okumak için ne kadar zaman harcadığı gibi bilgileri paylaşmadığı için Facebook’un kamuya açıkladığı bilgilere dayalı 10 Ağustos 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihleri arasındaki gönderilere gelen tepkileri, paylaşımları ve yorumları analiz etti.

GERÇEKLERE SIRTLARINI DÖNMÜŞLER

Araştırma sonuçlarını paylaşan NYU araştırmacıları, “Aşırı sağ kesimden insanların paylaştığı yanlış haberler haftalık her bin kişi üzerinde ortalama 426 etkileşim alırken gerçek haberler haftalık her bin kişi üzerinde ortalama 259 etkileşim aldı.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar aynı zamanda aşırı sağ kesimin yazarlarının sayfalarının diğer politik görüşe sahip yazarların sayfalarına göre yüzde 65 oranında daha fazla etkileşim aldığını belirtti.

Yenilen Trump taraftarları ‘yalan haber’e doymuyor: Seçim sonrası YouTube’da sahte bilgi ağı kurmuşlar

BENZER BİR ÇALIŞMA DAHA VAR

Graphika, Atlantic Council’in Digital Forensic Research Laboratuvarı’nda ve akademik kurumlarda çalışan bir grup yanlış bilgi uzmanı, yanlış bilginin gerçek dünyadaki etkilerini incelediği araştırmada 300 sayfalık bir rapor yayımladı. Election Integrity Partnership (EIP) tarafından yayınlanan raporda, ABD Kongre Binası baskınının, Joe Biden’ın Trump’tan seçimi çaldığını iddia eden yanlış bilgilerden kaynaklandığını ortaya koyuyor. 

EIP raporu ve NYU araştırması arasındaki benzerliğin ortak noktasını sağ kesim oluşturuyor. EIP raporunda yer alan bilgiler; Facebook, Twitter, WhatsApp, Telegram ve Reddit gibi platform verilerinden oluşturuldu. Bu verilerden ortaya çıkan sonuca göre yanlış bilgileri tedarik etme konusunda aşırı sağ kesim diğer politik kesimlere göre baskın çıktı.

Raporda, “2020 seçimi hem yabancı hem de yerli aktörlerin, ABD seçim sistemindeki güveni zayıflatmak ve Amerikalıların demokrasimize olan inancını aşındırmak için yanlış ve yanıltıcı anlatıları artırmaya kararlı olduklarını gösterdi.” denildi. 

FACEBOOK YANLIŞ BİLGİLENDİRME KONUSUNA KATKIDA BULUNUYOR MU?

EIP tarafından yayınlanan raporda araştırmacılar, sosyal medya şirketlerinin kendi politika kararlarıyla ilgili araştırmalara yatırım yaparak platformlarında yanlış bilgilerin yayılmasına izin verme veya bu bilgilerin yayılmasına yardımcı olma rollerini daha derinlemesine incelemelerini tavsiye etti.

Gelecekte ise NYU araştırmacıları, aşırı sağcı yazarların okuyucularıyla nasıl daha fazla etkileşim kurduğunu ve Facebook algoritmalarının yanlış bilgilendirme konusuna katkıda bulunup bulunmadığını inceleyeceklerini belirttiler.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu