disinformation

Yenilen Trump taraftarları ‘yalan haber’e doymuyor: Seçim sonrası YouTube’da sahte bilgi ağı kurmuşlar

ABD Başkanı Donald Trump yanlısı yayın organı Epoch Times’ın başkanın görevde kalmasını sağlamak için dezenformasyon yaymak üzere seçim gününden hemen sonra bir Youtube ağı kurduğu öğrenildi. 

Trump destekçisi bir çetenin Kongre Binasını işgal etmesinden saatler sonra, ağdaki kanallardan birinin sunucusu olan “Eye Opener With Michael Lewis”, darbe girişimi, seçim sahtekarlığı ve antifa (ABD’de kurulmuş anti-faşist aşırı sol bir örgüt) hakkında uydurma bilgiler yaymak üzere YouTube’da canlı yayın yaptı. Lewis, canlı yayında şunları söyledi: “Burada eski bir komünist taktiğinin kullanıldığını gösteren birçok kanıt var. Bu insanlar kalabalığı kışkırttı ve insanları coşturdu… İlk bakışta Antifa izlenimi veriyor.”

İKİ AYDA 11,6 MİLYON GÖRÜNTÜLEME

Söz konusu Youtube kanalı, 10 Kasım 2020’de kurulduğundan bu yana, Trump, avukatları ve komplo teorisyenleri tarafından uydurulan seçim dezenformasyonunu yaymak için bir karargah haline geldi. Yapılanların işe yaradığı kesin. Zira Eye Opener, iki aydan kısa bir süre içinde Youtube’da 200.000’den fazla abone ve 11.6 milyondan fazla görüntüleme elde etti. 

Kanalın ‘Hakkımızda’ kısmında şu ifade yer alıyor: “Gerçeklerin ölmekte olduğunu hisseden” Lewis ve birkaç arkadaşının bağımsız çabası”.  Gerçekte ise ‘Eye Opener’, Epoch Times’e ve Çin hükümetinin bir tarikat olarak etiketlediği ve 1999’da yasaklanan dini bir hareket olan ve Falun Gong’a bağlı yedi kanaldan biri. Bu YouTube kanalları, oy kullanma teknolojisi şirketleri, oyların Trump’tan alınıp Biden’a yazılması, kaybolan USB sürücüleri, Almanya’daki şüpheli sunucular ve Nashville’deki Noel Günü bombalaması gibi bir çok yalan haber ve iddia yaydılar. Bu şekilde, kasım ayından bu yana 1,1 milyondan fazla aboneyi ve on milyonlarca görüntüleme elde etmeyi başardıkları biliniyor. 

‘PLATFORMLAR YALAN HABERLERİ DİZGİNLEYEMEDİ’

Harvard’daki Shorenstein Medya, Politika ve Kamu Politikası Merkezi’nin araştırma direktörü Joan Donovan, BuzzFeed News’e yaptığı açıklamada Youtube ağı için “endişe verici, ancak şaşırtıcı değil” ifadesini kullandı. Nitekim Donovan’a göre platform Epoch Times gibi operasyonları dizginleyemedi.

“Trump’a oy veren eyaletler dezenformasyona karşı daha savunmasız çıktı”

Youtube Yayın Politikası İletişim Müdürü Farshad Shadloo’ya göre YouTube, BuzzFeed News ile iletişime geçtikten sonra Başkanlık Seçimi Tutarlılık politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle kanallardan “birkaç” videoyu kaldırdı. Shadloo şu açıklamalarda bulundu: “Geçtiğimiz ay seçim sahtekarlığının 2020 seçiminin sonucunu değiştirdiğini iddia ederek yanlış bilgi yayan binlerce videoyu kaldırdık, bunlara BuzzFeed’in haberdar ettiği kanallardan birkaç video da dahil. Politikalarımızı ihlal eden bu yalan iddiaları içeren yeni videolar yayınlayan kanallara ihtar cezası verilecek. 90 gün içinde üç ihtar alan kanallar YouTube’dan kalıcı olarak kaldırılacak.”

FACEBOOK DA İKİ SAYFAYI YAYINDAN KALDIRDI

Facebook da BuzzFeed News’den gelen sorulara yanıt olarak, Falun Gong ile bağlantılı kişiler tarafından yönetilen ve seçim sahtekarlığı hakkında yalan iddialar yayan iki sayfayı kaldırdı. Epoch Times ile bağlantılarını gizlemeyen tek kanal, 18 Kasım’da hizmete giren ve 420 bine yakın aboneye sahip Facts Matter With Roman Balmakov’. Sunucusu, Epoch Times YouTube reklamlarında gösteriliyor ve kanalında bir Epoch Times logosu görüntüleniyor. Diğer üç YouTube kanalı sunucusu, Scott Goulet, Brendon Fallon ve Trevor Loudon, Epoch Times Epoch Times ile bağlantılarını açığa çıkarmıyorlar. 

Eye Opener’ın sunucusu Michael Lewis Toronto’da bir Falun Gong üyesi. Lewis, Toronto’da 2012 yılında gerçekleşen bir Falun Gong mitinginde görüntülendi. Diğer bir kanal da Falun Gong üyeleri tarafından yönetilen kar amacı gütmeyen bir medya kuruluşuna ait Sound of Hope News. 

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: