Uluslararası İlişkiler

Türkiye ile Azerbaycan arasında siber güvenlik alanında iş birliği

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Karabağ merkezli askeri çatışmada Türkiye’nin Azerbaycan’a sağladığı askeri destek siber güvenliği de kapsayacak şekilde genişliyor. 

Azerbaycan medyasında çıkan habere göre, Türkiye Ulaşım ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Azeri mevkidaşı yaptıkları görüşmede siber güvenlik de dahil olmak üzere birçok konuda iş birliği geliştirme konusunda mutabakata vardı. 19 Şubat’ta da taraflar arasında ulaşım ve iletişim alanlarında iş birliğini geliştirme konusunda bir mutabakat bildirisi imzalanmıştı.

Ermenistan’ın Azeri birliklerine hava saldırısında bulunmasının ardından geçen yıl çıkan çatışmalarda Türkiye, Azeri birliklerine SİHA desteği sağlamış, bu destek Ermeni işgalinde olan Karabağ topraklarının özgürleşmesinde kritik bir rol oynamıştı. Çatışma sırasında Ermeni taraftarı hacker grupları, Azeri kamu sistemlerini hedef almış ve üst düzey yöneticiler dahil çalışanların kişisel verilerini sızdırmıştı. 

Petrol şirketlerinin de aralarında bulunduğu birçok Azeri şirketi Türkiye’deki siber güvenlik firmalarından uzun yıllardır hizmet almaya devam ediyor. 

ERMENİSTAN’DA İNTERNET KESİNTİSİ 

Öte yanda askerlerin sivil hükümeti düşürmeye teşebbüs ettiği Ermenistan’da internet kesintileri yaşanıyor. Netblocks’un açıklamasına göre, kısmi internet kesintisinin ülke çapında iletişimi etkilediği rapor edildi. 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu