Küresel

Küresel çip krizi giderek büyüyor: Tayvan’daki kuraklık çip üretimine darbe vurdu

Tayvan merkezli TSMC dünyanın en büyük çip üreticileri arasında yer alıyor

Dünyanın en büyük çip üreticileri arasında yer alan Doğu Asya ülkesi Tayvan’da yaşanan kuraklık, pandemi kaynaklı dünyada yükselen çip talebiyle karşı karşıya olan elektronik sektörünü iyice zora soktu.

Çip fabrikaları, üretim için ihtiyaç duydukları suya erişmekte sorun yaşıyor. Bu durum, ülkedeki çip üretimini artırma planlarına da zarar veriyor.

Dünya çapında sokağa çıkma kısıtlamaları bilgisayar ve oyun konsolu gibi elektronik cihazlarda talep patlamasına yol açmış, kısıtlamalar nedeniyle tedarik, üretim ve dağıtımda sorun yaşayan üreticiler talebe yetişemez hale gelmişti.

Buna ek olarak küresel otomobil piyasasının da son aylarda canlanmaya başlaması, otomobillerin çok sayıda çip içermesi nedeniyle talebi daha da artırıyor.

Modern araçlarda yüzden fazla mikro işlemci çipi bulunabiliyor. ABD merkezli otomotiv şirketi General Motors, piyasadaki çip kıtlığının kâr beklentilerini 2 milyar dolara kadar düşürebileceğini açıkladı.

JOE BIDEN ÇİP ÜRETİMİNE İLİŞKİN RAPOR İSTEDİ

Ford ve diğer üreticiler de otomobil ve kamyon üretimlerinin etkilendiğini duyurdu. ABD Başkanı Joe Biden bir başkanlık kararnamesi ile ülkede yerli çip üretimini artırmanın yollarının üzerine 100 gün içinde bir rapor hazırlanmasına karar verdi.

Elektronik cihazlar ucuzlar diye beklemeyin: Küresel çip krizi kapıda

Biden’ın ekonomi danışmanı Brian Deese de çip tedariki konusunda Tayvan ile iletişim halinde. Bu hafta Tayvan hükümetine bir mektup yazan Deese, bu konudaki iş birlikleri için teşekkür etti.

Ada ülkesi Tayvan gelen talep üzerine ABD, Almanya ve Japonya’ya yardımcı olma sözü verdi. Fakat son kuraklık, Tayvan’ın bu talebi karşılamasını zorlaştırıyor.

Hükümet işyerlerinin kullanabileceği su miktarına kısıtlama getirdi. Bunun üzerine TSMC ve United Microelectronics’in de aralarında yer aldığı büyük çip üreticileri, tesislerine kamyonla su taşımanın yollarını aradıklarını açıkladı. TMSC günde 156 bin ton suya ihtiyaç duyduğunu paylaştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu