Rusya, dünya kupası öncesi siber güvenlik önlemlerini artırıyor

2018 Dünya Kupası finallerine bu yaz aylarında ev sahipliği yapacak olan Rusya’da hükümet ve ulusal güvenlik ajansları, siber güvenlik önlemlerini sıkılaştırıyor. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) uzmanları, ziyaretçi takımların ve yetkililerinin kalacağı oteldeki IT sistemleri üzerindeki kontrollerini tamamlıyor. FSB uzmanları ve diğer Rus özel hizmetler görevlileri Dünya Kupası altyapı tesislerinin olası bir siber saldırının hedefi olduğuna inanıyor.

FSB’nin siber suçlarla mücadele eden K-Departmanı’nda görevli uzman Sergey Korolev, oteller ve diğer dünya kupası altyapı tesislerinde yapılan kontroller sırasında en çok ilgilendikleri unsurların Wi-Fi cihazlarının güvenilirliği, orijinal firmware’in varlığı, şifredeki zafiyetler ile kullanıcı şifresinin karmaşıklığı olduğunu ifade etti.

Sergey Korolev şöyle devam etti: “Oteldeki Wi-Fi noktaları, yönetimin belirlediği basit şifrelerden dolayı sıklıkla saldırılara açık oluyor. ‘admin’ ya da ‘admin234’ gibi şifreler bunlara örnek gösterilebilir.” Mevcut kontroller kapsamında, 2018 Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak bölgelerdeki internet sağlayıcılarının fazla müsamahakâr belge işlemleri de değerlendirilecek.

FSB temsilcileri hâlihazırda elde edilen sonuçların birçok oteldeki bilgisayar ağlarının zayıf güvenliğe sahip olduğunu ortaya koyduğunu belirtiyorlar. Korolev ayrıca küresel düzeydeki zincir otellerin veri korumaya büyük önem verirken diğer otellerin IT güvenliğinin zayıf olduğunu ekledi.

Yönetimin doğrudan dünya çapında ünlü operatörle gerçekleştirildiği bu otellerde bilgi güvenliği için modern şifreleme protokolleri, yalıtılmış ve şifrelenmiş veri kanalları gibi yüksek gereksinimler bulunuyor.

Palo Alto Networks’ün bilgi güvenliği danışmanı Denis Batrankov SC Media UK’ye yaptığı açıklamada başlıca tehdidin olası bir hackerın konukların internet oturumlarını durdurma yeteneği ile ilgili olduğunu ve bunun birçok otelde Wi-Fi’ya korunmasız girişler yapılması durumunda yaşanabileceğini ifade etti.

Batrankov’a göre böyle bir durumda hackerler e-postaları okuyabilir, internet bankacılığına giriş yapabilir banka kartı bilgilerini ele geçirebilir. Rusya’nın önde gelen siber güvenlik girişimi Cyberzachita’nın başkanı Sergey Perevozchikov da aynı görüşte. Perevozchikov, kamusal bir Wi-Fi ağını kullanan bir oturum ele geçirildikten sonra saldırganlar cihazdaki sosyal ağ girişleri ve banka hesapları da dâhil birçok bilgi elde edilebilir.

İlgili haber>> Rusya olimpiyatları hackledi; Kuzey Kore’nin üstüne attı

Perevozchikov’a göre bu tam teşekküllü bir gözetleme. Böylesi bir durumda suçlular sadece kullanıcıların eylemlerini izlemekle kalmayıp onları manipüle de edebilir. Örneğin kullanıcıları e-dolandırıcılık yapan sayfalara yönlendirebilir –ki bunun çoğu zaman orijinal olandan ayırt edilmesi oldukça güçtür- ya da kullanıcıya, virüs yüklemeye sebep olacak yasal bir yazılımı güncellenmesi gerektiğine dair bir bildirim gönderebilir.

Rusya’nın bir diğer önde gelen siber güvenlik şirketi Asteros’un sözcüsü ise hackerlerin ticari, yönetimsel ve ekonomik bilgi içeren otel sistemleri için de bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Asteros’taki analistlere göre her bir otel mühendislik ve bilgi sistemlerinin karışımı ve bunlardan her hangi birinin zarar görmesi domino etkisi yaratabilir ve bütün binanın çalışma kapasitesini etkileyebilir.

FSB, hangi otellerin incelendiğini açıklamadı. 2018 Dünya Kupası’nın organizasyon komitesine göre şampiyonanın finallerine katılacak olan 32 takım sadece otellerde değil Rus futbol kulüplerinin antrenman tesislerinde, spa’larda ve tatil köylerinde de konaklayacak. Bütün bu yerler de güvenlik kontrolünden geçirilecek. Mesela, Fransız takımı Moskova’daki Hilton Garden Inn’de konaklayacakken Alman milli takımı Moskova yakınlarındaki Vatutinki Dinlenme tesislerinde kalacak. İngiliz Milli takımı ise St. Petersburg’daki bir otelde kalacak.

Uluslararası Terörle Mücadele Birliği Başkanı Josif Linder, bu düzeyde bir uluslararası spor organizasyonunun rahatlıkla siber saldırıların hedefi olabileceğini belirtirken ekliyor: “Özellikle Rusya karşıtı havanın bu kadar yüksek olduğu bir dönemde.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.