Rusya olimpiyatları hackledi; Kuzey Kore’nin üstüne attı

Rus askeri ajanlar Güney Kore’de düzenlenen 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’na ait yüzlerce bilgisayarı hackledi. Üstüne üstlük Rus ajanların, bu siber saldırıyı Kuzey Kore yapmış süsü verdikleri iddia ediliyor.

Siber saldırının, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Rusya’yı olimpiyat oyunlarından men etmesinin intikamı niteliğinde olduğu düşünülüyor. IOC, Rusya’yı 2014 Soçi ve 2016 Rio de Janeiro oyunlarında doping kullandığı iddiaları ile bu seneki olimpiyat oyunlarına katılımını yasaklamıştı.

Washington Post’tan Ellen Nakashima, geçtiğimiz cumartesi günü verdiği ve iki Amerikalı yetkiliye dayandırdığı haberde Rus askeri istihbarat servisi GRU’nun şubat ayının başında olimpiyat oyunları organizasyonunda kullanılan 300 kadar bilgisayara giriş yaptığını ileri sürdü. Siber saldırganların izlerini kaybettirmek ve şüpheleri Kuzey Kore’ye çekmek amacıyla Kuzey Kore’ye ait IP adresleri kullandığı belirtiliyor.

Kaçırılmayacak etkinlik >> Siber Güvenlikte Başarılı Kariyer -Mentor Burak Sadıç

Pyeongchang’daki yetkililer Kış Oyunları’nın 9 Şubat’taki açılış seremonisi sırasında siber saldırıya uğradığını kabul ediyor ancak kimin yaptığına dair bir açıklama henüz yapılmış değil. Olayın gerçekleştiği gece internet, televizyon yayını sistemi ve olimpiyatların web sitesinde kesintiler olduğu biliniyor. Ayrıca birçok izleyiciye de bilet verilmediği için koltukların boş kaldığı da gelen bilgiler arasında.

Habere göre GRU elemanları ocak ayında Güney Kore ağ yönlendiricilerine  (routers) girdiler ve olimpiyatların başladığı gün de yeni zararlı yazılımlar (malware) gönderdiler. Bu durum saldırganlara bilgi ve ağ saldırısı toplamalarına yardım etti. Oyunlar başladıktan hemen sonra da GRU ile bağlantılı bir Rus siber ajan grubu Fancy Bear, uluslararası bir spor adamına ait olduğu söylenen bir dizi çalınmış e-posta yayınlamıştı.

İlgili haber>> ABD, Kuzey Kore’ye DDoS saldırısı düzenledi, imdadına Rusya yetişti

Aynı hackerlar Rio de Janeiro’da düzenlenen 2016 Yaz Oyunları sırasında da benzer bir eyleme imza atmıştı. Siber saldırganlar, tenisçi Serena Williams ve jimnastikçi Simone Biles gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıda atletin ilaç testi dosyalarını sızdırmıştı.

ABD’li yetkililer arasında ise Pazar günü yapılacak kapanış seremonisine yakın GRU’nun siber saldırı düzenleyebileceğine dair bir endişe hakim. Yetkililerden biri Washington Post’a yaptığı açıklamada çok yakından takip ettiklerini ancak bunun temelde Güney Kore’nin bir problem olduğunu ifade etti. Yetkili, talep olması halinde yardım etmeye ise hazır olduklarını söyledi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.