Facebook’un kendine çeki düzen vermesi 3 yıl sürecek

Cambridge Analytica skandalı ile sarsılan Facebook, ürünlerinde yeni düzenlemelere gitmeyi ve daha fazla şeffaf olmayı vaat ediyor. Ancak bu sözlerini bugünden yarına yerine getirmesi mümkün görülmüyor.

Facebook şirketi, siteyle ilgili yazılım geliştiren girişimcileri bir araya getirdiği F8 konferanslarını bu yıl 1-2 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdi. Facebook’un bu yıl açıkladığı en önemli yenilik, artık çöpçatanlık hizmeti de vereceğini açıklaması oldu. Fakat konferansta, şirketle ilgili son dönemde patlak veren skandallar gündemdeydi.

Cambridge Analytica, yalan haber, Rusların seçim manipülasyonları, nefret söylemleri derken Facebook son dönemde ardı ardına özür dilemek ve bu sorunları çözecek adımlar atacağına dair sözler vermek zorunda kaldı. F8 konferansı sırasında wired.com sitesine röportaj veren Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg; seçim kampanyalarının namuslu bir şekilde yapılması, yalan haberler mücadele ve verilerin gizliliği gibi temel hedeflerinin çok önemli olduğunun ancak kullanıcıların kendilerinden beklediği yeni deneyimler oluşturmayı da ihmal etmeyeceklerini söyledi. Zuckerberg, “İki alan arasında denge peşinde olduklarını” ifade etti.

İlgili haber>> Cambridge Analytica kepenkleri indirdi

Milyonlarca kullanıcının kişiler verilerinin elde edildiği Cambridge Analytica skandalında harekete geçmek için yavaş davrandıklarını itiraf eden Zuckerberg, “Neler olup bittiğine dair tüm detayları anlamaya çalışıyorduk. Ve tüm detaylara sahip olmasam bile daha erken bir şeyler söylemem gerekirdi. Bu konuda hesaplama hatası yaptık” dedi.

FACEBOOK GEÇMİŞİ SİLİNEBİLECEK

Facebook’un yaşadığı problemlerle ilgili olarak üzüntü duyduklarını ancak artık bunu ötesine geçip bu sorunların bir daha yaşanmamasına yönelik önlemler almaları gerektiğini vurgulayan Zuckerberg, atacakları somut adımlarla ilgili de bilgiler verdi. Bunlardan biri, kullanıcılar web tarayıcılarının önbelleğini nasıl temizliyorsa, Facebook’un onlardan elde ettiği bilgileri de temizleme şansını yakalayacak olması.

Şirketin önceliğinin, insanların verilerinin güvende olmasını garanti altına almak olduğuna dikkat çeken Zuckerberg, Facebook üzerinde çalışacak yeni uygulamaları Mart ayı itibariyle askıya almalarının da bu kapsamda olduğunu dile getirdi. Zuckerberg, uygulama geliştiricilerin bu durumdan rahatsız olduklarını kabul etmekler birlikte uzun dönem için endişeli olmadıklarını ekledi.

Facebook’un yaşadığı krizlerden sonra neleri daha farklı yapacağı sorusuna cevap veren Zuckerberg, platformun kötüye kullanılması durumunda bunu tespit edip önlemede daha pro-aktif olacaklarını dile getirdi. Zuckerberg, “Çıkardığımız en büyük ders, sorumluluğumuzla ilgili daha geniş bir bakış açısına sahip olmamız gerektiği. Yani, geliştirdiğimiz araçların genel olarak iyi amaçlarla kullanacağını farz etmek yeterli değil” dedi.

Facebook CEO’su uygulamaların kötüye kullanıldığını görmek için kullanıcıların şikayetlerini beklemeyeceklerini ve bu konuda daha aktif olmaları gerektiğini kaydetti. Yine de sistemin zararlı içerikleri yakalayabilecek hale çabucak gelmesi kolay görülmüyor.

Zuckerberg, “Ekiplerin oluşturulması için üç yıllık bir geçiş sürecine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum, çünkü otuz bin insanı bir gecede işe alıp bir şeyler yaptırmanız mümkün değil.” dedi. Zuckerberg, yine yapay zeka araçlarının da tek tıkla geliştirilebilecek bir şey olmadığını vurguladı. Facebook kurucusu, bu konuda şimdiden yol aldıklarını ve sene sonuna kadar işini önemli bir kısmını yapmış olacaklarını da ekledi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: