İngiltereRusya

Rusya, Assange’yi Londra’dan kaçırmak istemiş

The Guardian gazetesi, Rus diplomatların geçtiğimiz yıl Londra’da bir takım kişilerle WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın İngiltere’den kaçırılmasına ilişkin gizli görüşmeler yaptığını iddia etti.

Plana göre 2012 yılından beri Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşayan ve dışarı çıkamayan Julian Assange diplomatik bir araçla başka bir ülkeye gönderilecekti. Birçok kaynaktan gelen bilgiye göre bu ülkenin ABD’ye sınır dışı edilme tehlikesi bulunmayan Rusya olması düşünülüyordu. Ancak plan daha sonra çok riskli olduğu gerekçesiyle rafa kaldırıldı.

Kaçırma planlarında Rus yetkililerin adının geçmesi, Assange’ın Kremlin’le olan bağlantıları hakkında yeni sorular ortaya atıyor. WikiLeaks kurucusu, Rusya’nın ABD’de 2016 başkanlık seçimlerinin sonucunu etkilemeye yönelik girişimleriyle ilgili devam eden soruşturmada kilit bir isim. Soruşturmayı yürüten özel avukat Robert Mueller, temmuz ayında başkanlık seçimi kampanyasında Demokrat Parti’nin server’larını hackledikleri iddia edilen bir düzine Rus GRU askeri istihbarat subayı aleyhinde suç duyurusunda bulunmuştu.

İddianamede, hackerların Hillary Clinton’u zor durumda bırakan e-postaları WikiLeaks’e gönderdiği bilgisi yer alıyor. Mueller’e göre WikiLeaks, Rus casuslar tarafından çalınan “50.000’den fazla belge” yayınladı. İlk parti 14 Temmuz 2016 tarihinde şifreli bir ek olarak geldi. Assange, Rusya’dan çalıntı e-postaları aldığına dair iddiaları reddetti.

İLGİLİ HABER>> Rusların, ABD’yi nasıl hacklediğinin özeti: Oltalama, X-Tunnel ve X-Agent

Ekvador Büyükelçiliği’nin iç yapısına hakim iki kaynak, yakın zaman önce Ekvador’un Londra Konsolosu olarak görev yapan ve Assange’ın yakın müttefiki olan Fidel Narváez’in Moskova’yla irtibat kuran kişi olduğunu söylüyor.  Narváez, The Guardian gazetesine verdiği röportajda büyükelçilikten Assange’ı kaçırmaya ilişkin görüşmelere dahil olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

Narváez, Rusya’nın Kensington’daki büyükelçiliğini bu yıl iki kez ‘farklı ülkelerden 20-30’dan fazla diplomattan’ oluşan grubun bir parçası olarak ziyaret ettiğini ve bunların İngiltere-Rusya krizi sırasında gerçekleşen “halka açık toplantılar” olduğunu söyledi. Mart ayında Eski bir Rus istihbarat görevlisi olan Sergei Skripal ve kızı Yulia’nın İngiltere’de, Novichok adlı eski bir Rus zehri ile zehirlendiği iddiası iki ülke arasında gerginliğe sebep olmuştu.

Kaynaklara göre kaçış planı dahilinde Ekvador, Assange’a diplomatik belgeler vererek onun diplomatik dokunulmazlıktan yararlanmasını talep edebilecekti. Operasyon kapsamında Assange, büyükelçilikten yine diplomatik bir araçla çıkarılacaktı. Dört ayrı kaynak, Kremlin’in plana destek vermeye istekli olduğunu söyledi.

Plana, Assange’ın Rusya’ya seyahat etmesine ve orada yaşamasına izin verme olasılığı da dahil. Kaynaklardan biri, bu tartışmalarda kimliği belirsiz bir Rus iş insanının aracı olarak hizmet verdiğini de iddia etti. Assange’ın Ekvador’a tekneyle seyahat edebileceği ihtimali de plana dahil edilen şeyler arasında.

Bir kaynağa göre Assange’ın Noel arifesinde planlanan kaçışı birkaç gün kala iptal edildi. İddialara göre Ekvador’un istihbarat ajansı başkanı Rommy Vallejo, 15 Aralık 2017’de operasyonu izlemek üzere İngiltere’ye gitti ve plan rafa kaldırılınca Londra’yı terketti. Şubat ayında Vallejo işinden ayrıldı ve şu anda Nikaragua’da olduğuna inanılıyor.

Vallejo hakkında Correa’nın siyasi bir rakibini kaçırma iddiasıyla soruşturma açılmış durumda. Ekvador’un yeni devlet başkanı Lenin Moreno, Assange’ın büyükelçilikten çıkmasını istediğini belirtmişti. Mart ayında hükümet Wikileaks kurucusunun internet erişimini kesmiş ve ziyaretçilerini sınırlamıştı.

Assange’ın insan hakları konusunda uzman avukatı Melinda Taylor, müvekkilinin büyükelçilikteki hapis hayatını kınarken ekliyor: “Assange’ın savaş suçları ve insan hakları ihlallerine dair yayın yaptığı için yaklaşık sekiz yıldır keyfi olarak gözaltına alınması şok edici. Birleşik Krallık, Assange’ın ABD’ye iade edilmeyeceğine dair güvence vererek bu durumu bugün sona erdirebilir.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: