Rusya

Ruslardan deepfake ile casusluk girişimi: Baykar Genel Müdürü Bayraktar hedefteydi!

Ruslardan deepfake ile casusluk girişimi: Ukrayna ve Türkiye hedef alındıRusya’nın deepfake yöntemiyle casusluk girişimini Ukrayna istihbaratı engelledi. Olayda Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar hedefteydi.

Rus istihbaratı FSB, deep fake teknolojisi kullanarak Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal kılığında Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile görüşmek istedi. Provokasyon, Ukrayna istihbaratının çabalarıyla önlenirken, yaşanan olaya ilişkin bir de video paylaşıldı.

Ukrayna Savunma Bakanlığına bağlı Askeri İstihbarat Müdürlüğü, Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar‘a yönelik provokasyonu engelledi.

Rus istihbaratı FSB, Deepfake teknolojisi kullanarak, Ukrayna Başbakanı Şmihal kılığında Bayraktar ile görüşmek istedi. Tehlike Ukrayna istihbaratının çabalarıyla önlendi. Ukrayna İstihbarat Servisi, olaya ilişkin görüntüleri yayımladı.

FBI’dan deepfake uyarısı: “Rusya ve Çin siber operasyonlar için kullanabilir”

 

DEEP FAKE TEKNOLOJİSİYLE SAHTE YÜZ VE SES OLUŞTURDULAR

Görüntülerde Rusya’nın Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal’in kılığına girdiği görülüyor. Rus istihbaratı bu yöntemle Bayraktar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’la görüşmeye çalıştı.

Durumun farkına varan Ukrayna istihbaratıysa Bayraktar sekreteri olarak görüşmeye katıldı. Rus istihbaratıyla görüştü. Deepfake yöntemiyle Rus istihbaratının Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin bozmaya çalıştığı iddia edildi.

Rus istihbarat servisi sıklıkla Deepfake teknolojisi kullanıyor. Bu yöntemle yapay zeka yardımıyla sahte yüz ve ses oluşturuluyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu