Uluslararası İlişkiler

Rusya’ya çip ambargosu: AMD ve Intel, Rusya’ya satışları askıya aldı

Rusya'ya çip ambargosu: AMD ve Intel, Rusya'ya satışları askıya aldıRusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra teknoloji firmaları ülkeye yönelik ağır yaptırım kararları almaya devam ediyor. Teknoloji devleri Intel ve AMD, Rusya’ya çip tedariğini askıya aldığını açıkladı.

Yarı iletken üreticileri, Ukrayna’nın yanında olduklarını belirterek Rusya’ya yaptırım uyguladıklarını açıkladı. İki şirket de ürünleri ile dünyanın dört bir yanındaki donanım ihtiyaçlarını karşılıyor.

Merkezi Moskova’da bulunan büyük bir Rus medya grubu konumundaki RBC Group, söz konusu şirketlerin Rusya’ya olan çip tedariğini durdurduğunu duyurdu.

RBC Group’a konu ile ilgili açıklamalarda bulunan bir Intel sözcüsü, şu ifadeleri kullandı:

“Intel, durumu yakından takip ediyor ve OFAC tarafından uygulanan yeni yaptırımlar ve BIS tarafından yayınlanan kurallar da dahil olmak üzere geçerli yaptırımlara ve ihracat kontrol düzenlemelerine son derece uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.”

Ukraynalı hackerlar Rusya’ya saldıran oyun tasarladı

Karar, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin uygulamaya aldığı son yaptırımlardan sonra geldi. Ama karar sanılanın aksine kişisel bilgisayar, akıllı telefon ve kamera gibi tüketici iletişim cihazlarını kapsamıyor. Kararla özel şirketler, devlet kurumları ve medya kuruluşları gibi endüstriyel alanlar hedefleniyor.

Kaynak: shiftdelete

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu