Dijital Güvenlik

Rusya, Hydra siber suç piyasasından kâr ediyor

Rusya, Hydra siber suç piyasasından kâr ediyorHydra piyasasında gerçekleştirilen Bitcoin işlemleri üzerinde yapılan analizler, operatörlerin satıcıları zorla Rus borsalarına yönlendirdiğini ve yerel aktörlerin bu durumdan haksız kazanç elde etmiş olabileceğini gösteriyor.

Hydra adıyla bilinen Rusça Dark Web pazarındaki satışların 2016 yılında 10 milyon doların altında iken, sadece dört yıl içerisinde 1,4 trilyon doları aştı. Yeni araştırmalar, bu olağanüstü artışın Rus devlet yetkililerinin örtülü desteğinden kaynaklanmış olabileceğini gösteriyor. 

Flashpoint ve kripto para analiz şirketi Chainalysis tarafından hazırlanan rapora göre, yaklaşık bir düzine operatörden oluşan gevşek bir konfederasyon tarafından yönetilen Hydra, Rusya’da ve diğer dokuz eski Sovyet ülkesinde uyuşturucu ve illegal hizmet satıcıları için bir forum görevi görüyor. Rusça diğer siber suç pazarları, rekabetçilik ve yasal yaptırımlarla mücadele ederken, Hydra’nın aradan sıyrılması dikkati çekiyor.

Flashpoint’in kıdemli uzmanı Andras Toth-Czifra, bu durumun bir tesadüf mü yoksa iş birliğinin göstergesi mi olduğunun net olmadığını söylüyor. Toth-Czifra, “Doğrudan bağlantının bir kanıtını gösteremiyoruz, bu nedenle Hydra’nın bir Rus hükümet yetkilisiyle bağlantılı olduğunu net bir dille söyleyemeyiz. Ancak Hydra kadar büyük bir organizasyon söz konusu olduğunda, rahatsız edilmeden yol devam ettikleri süre uzadıkça, bu durumun ancak buna göz yumacak devlet görevlilerinin desteğiyle mümkün olabileceğine dair şüpheler artıyor.” değerlendirmesinde bulunuyor.

RAKİPLERİ KAPANIRKEN HYDRA OLAĞANÜSTÜ BÜYÜDÜ

Hydra Dark Web pazarı son dört yılda olağanüstü bir büyüme kaydetti. Diğer taraftan eski rakiplerinden biri olan Russian Anonymous Marketplace (RAMP) 2017’de kapandı.

Öte yandan, Hydra’nın operatörleri, piyasadan para çekmeyi zorlaştırıyor ve satıcıları paralarını Yandex Money ve Qiwi gibi Rus itibari (fiat) para birimlerine çevirmeye zorluyor.

Söz konusu raporda Hydra’nın başarısının tek açıklamasının “finansal olarak teşvik edilen bölgesel paydaşlar” olduğu belirtiliyor.

Satıcıların sahip olduğu kripto para birimi fonları, sadece bölgesel ödeme ve transfer hizmetleri için kullanılabiliyor. Hydra kripto işlemlerinin blok zinciri analizi, çıkış yapan fonların büyük çoğunluğunun yerel finansal kuruluşlarına itildiğini doğruluyor.

Bir blog yazısında, araştırmacılar, “Satıcılar yalnızca Hydra kazançlarını Rus itibari para birimine çevirmeye zorlanmıyor, aynı zamanda ödeme hizmetleri ve kripto para birimi dönüşümünü yapmak için kullanmalarına izin verilen borsalarda da sıkı kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor.” değerlendirmesinde bulunuyor. Araştırmacılara göre ayrıca “izin verilen bölgesel birkaç borsa ve ödeme hizmetinin tümünün Rusya ve Rus dostu Doğu Avrupa ülkelerinde yerleşik olmaları hiç de şaşırtıcı değil.”

HYDRA’DA PARANIN İZİNİ SÜRMEK NEREDEYSE İMKANSIZ

Kısıtlamalar, satıcıların geçici çözümler aramaya itiyor. Hydra, satıcıları yaklaşık 10.000 ABD Doları tutarında bir bakiye tutmanın yanı sıra ve minimum 50 işlem yapmalarını şartını koşuyor.

Flashpoint ekip lideri Vlad Cuijuclu, “Temelde, para çekmenin yolu Bitcoin’den Yandex Money’e veya başka bir itibari para birimine yönelmekten geçiyor.” diyor.

Uzmanlar, Hydra işlemlerinin bölgesel doğasının paranın izini sürmeyi zorlaştırdığını söylüyor. Buna göre, bir mal veya hizmet satın aldığında, parayı takip etmek imkânsız hâle geliyor. Rus itibari para birimlerine yapılan transferler, karanlık pazar ve satıcılar arasında kalan tüm bağlantıyı kesiyor.

Yerel güvenlik birimlerinin pazarı kapatma niyeti olmadan işlemlerin varış yerlerini takip etmenin pek muhtemel olmadığını söyleyen Cuiujuclu, sözlerini şöyle devam ettiriyor: “Rus güvenlik birimleri müdahale etmek isterse öyle ya da böyle bunu yapabilir. Ancak Rusya’daki birçok şey aslında yolsuzluğa bağlı. Bu yüzden bazı kolluk kuvvetlerinin bu pazardan yararlanma ihtimali var.”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu