RusyaUluslararası İlişkiler

Rus hackerlar Avrupalı siyasilerin peşini bırakmıyor

Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’ye askeri müdahale düzenlemesinin ardından siber alanda Rus hackerlara atfedilen saldırıların sayısında artış gözleniyor. Son olarak Bitdefender yayınladığı güvenlik raporunda Avrupalı liderlere ve devlet ajanslarına yönelik siber espiyonaj operasyonunu deşifre ettiğini açıkladı.

İLGİLİ YAZI >> RUSYA SİBER ALANDA NEDEN SALDIRIYOR

Arkasında Rus hackerların olduğu düşünülen ve APT28 adı verilen grubun 2007’den bu yana aktif olduğu ileri sürülüyor. Güvenlik uzmanları Rusya’nın önem verdiği konular hakkında çeşitli Avrupa devletleri için çalışan resmi kurumlardan istihbari bilgi sızdırıldığına dair önemli kanıtları da raporda gösterdi.

Bitdefender açıklamasında Moskova yanlısı Ukraynalı ayrılıkçılar ile Ukrayna hükümeti arasında yapılan müzakereler ve Ukrayna uçağının düşürülmesinden sonra yürütülen soruştuma gibi uluslararası olaylarda APT-28’in kullanıldığı ileri sürüldü.

İLGİLİ HABER >> RUSLAR DÜŞEN UÇAKLA İLGİLİ SORUŞTURMAYA SIZMAYA ÇALIŞMIŞ

Siber espiyonaj operasyonlarının Rusya’nın merkezinde olduğu Ukrayna müzakereleri gibi uluslararası olayların gerçekleştiği zamanlarda yaşanması da dikkat çekti. Sofacy olarak da bilinen APT28’in Almanya, Ukrayna ve Romanya başta olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerinde havacılık, telekomünikasyon, siyasi liderler ve devlet kurumlarını hedef aldığı belirtildi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu