Uluslararası İlişkiler

EUROPOL hacker avına devam ediyor

Avrupa polis teşkilatı Europol, yerel güvenlik birimlerinin de desteğiyle Fransa, Norveç ve Romanya’da 12 hackerı tutukladı. Operasyon sırasında hackerların kullandığı uzaktan erişim yazılımlarına (RAT) el konulduğu açıklandı.

Europol bünyesinde bulunan Avrupa Siber Suçlar Merkezi’nin yönettiği ‘Falling sTar’ operasyonunun ekim ayında düzenlenen ve yine RAT kullanan hackerlara karşı yapılan operasyondan sonra gelmesi dikkat çekti. Bu operasyonda İngiltere, Almanya, İsviçre, Fransa ve Belçika’da şüphelilerin Android cihazları hedef alan DroidJack yazılımı kullandıkları tespit edilmişti.

İLGİLİ HABER >> DARKODE OPERASYONU: ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ İÇİN ÖRNEK

Europol’ün operasyonlardan sorumlu müdür yardımcısı Wil van Gemert yaptığı açıklamada koordineli bir şekilde ilerleyen uluslararası gayretlerin ve etkili işbirliklerinin siber suçlarla mücadelede öneminin bir kez daha bu operasyonla görüldüğünü kaydetti.

Gemert “Günlük hayatta insanların işlerini kolaylaştıran teknolojiler şüphe çekmemeyi başaran suçlular tarafından istismar edilebiliyor. Siber alandaki suçlar yoğunluğunu artırdıkça sınırlar arası işbirliği kullanıcıları korumak adına daha önemli hale geliyor.” ifadelerini kullandı.

Kullanıcının bilgisi ve izni dışında üçüncü bir kişiye cihaza erişim olanağı sağlayan RAT’lar siber suçlar ve espiyonaj operasyonlarında kullanılıyor. Bu zararlı yazılımları kullanan hackerlar kullanıcıların mahrem bilgilerini çalarak kullanıya şantaj yapabiliyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu