Uluslararası İlişkiler

Mafyalar da hacklenir: Kara Balta Çetesinin gizli yazışmalarından neler çıktı?

Bugüne kadar sık sık devlet kurumlarının ve özel şirketlerin hacklendiği ve verilerini çaldırdığı haberlerini okuduk. BBC’nin haberine göre, bu kez hacklenen bir mafya örgütü.  Afrika’nın en büyük ülkelerinden Nijerya’da hukuksuz bir örgütlenmenin hacklenmesinin ardından tüm ülkeye yayılan ve sonrasında dünyaya açılan bir  dolandırıcılık ağı ortaya çıktı.

Nijerya’da on yıllardır aktif olan “Kara Balta” (Black Axe) çetesi, ülkenin en fazla korkulan organize suç çetelerinden biri. Nijerya yasalarına göre bu çetelere üye olmak suç.

BBC’nin Africa Eye araştırma ekibi iki yıldır Kara Balta çetesini izliyor, eski üyeleriyle konuşuyor ve sızdırılan binlerce belgeyi inceliyordu. Çetenin önde gelen üyelerinden hacklenmiş belgelerin önemli bir kısmı BBC tarafından da teyit edildi.

Rus fidye çeteleri Çinli hackerlarla iş birliği yapmaya başladı

HEM SİBER DOLANDIRICI HEM SİYASETÇİ

Elde edilen bazı e-postalara göre, Nijerya’nın önde gelen iş adamları arasında yer alan ve APC partisinin 2019 adayı olan Augustus Bemigho’nun Kara Balta çetesinin kıdemli bir üyesi ve internet üzerinden milyonlarca dolarlık dolandırıcılığın organizasyonunda rol almış.

E-posta hesabından elde edilen 18 bin sayfalık belgeler, Bemigho’nun dolandırıcılıkla ilgili tavsiyeleri 62 farklı olayda işbirliği yaptığı kişilere gönderdiği ve dolandırmayı hedefledikleri kişilerle ilgili iletişim kurduğunu gösteriyor.

BBC’nin araştırmaları, Bemigho’nun e-postalarından yola çıkarak dolandırıcılık kurbanlarından ikisini tespit etti. Bu kişiler, yaklaşık 3,3 milyon dolar tutarında dolandırıldıklarını söylüyor.

Emniyet güçlerinin yürüttüğü uluslararası operasyonlar, Kara Balta çetesinin dolandırıcılıktan elde ettiği para miktarının milyarları bulabileceğini gösteriyor.

BBC, Bemigho ile irtibata geçti ancak iddialara yanıt alamadı.

Sızdırılan belgeler, çetenin yayımlanamayacak derecede korkunç bazı faaliyetlerde bulunduğunu da gösteriyor.

Rus fidye çeteleri Çinli hackerlarla iş birliği yapmaya başladı

Elde edilen bulgulara göre, Kara Balta çetesi, 2009-2019 yılları arasında, çetenin merkezi olan Edo eyaletinde Nijerya’nın siyasi hayatına şaşırtıcı derecede nüfuz etmiş.

İki belgede, Benin City’de 2012’deki valilik seçimlerinde “oyları korumak” ve seçim zaferini garantiye almak için 35 milyon nairanın (85 bin dolar) Neo-Black Movement of Africa (NBM – Neo-Afrika Siyah Hareketi) adlı şirkete aktarıldığı belirtiliyor. Bazı Batı ülkeleri bu şirketi Kara Balta çetesi ile ilişkilendiriyor.

Belgeler, çetenin desteği karşılığında eyalet hükümetinde “NBM’den 80 kişiye istihdam sağlandığını” gösteriyor.

Gençlerin Kara Balta gibi çetelere katılmasını engellemek amacıyla Benin City’de çalışmalar yapan Kurtis Ogebebor, BBC’ye yaptığı açıklamada, ülkede politikanın “mafya politikası” haline geldiğini söylüyor.

“Mafyacılık, en aşağıdan yukarıya kadar hükümetimizin her kademesinde görülüyor” diyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: