Türkiye

Kaspersky yetkilisi Siber Bülten’e konuştu: “Türkiye, Pegasus’la mücadelede öncü rol oynadı”

"Türkiye, Pegasus'la mücadelede öncü rol oynadı"Kaspersky Siber Güvenlik Firması Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Sorumlusu Costin G. Raiu, geçtiğimiz hafta bir tweet atarak Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nin (USOM) casus yazılım Pegasus ile ilişkili URL’leri henüz kamuoyuna bildirilmeden tespit edip blokladığını duyurdu. 

Konuyla ilgili Siber Bülten’e özel bir röportaj veren Raiu, İsrailli NSO firmasının geliştirdiği Pegasus casus yazılımını engellemede Türkiye’nin USOM’un hamlesiyle diğer ülkelerin önüne geçtiğini söyledi.

“Böyle zararlı bağlantıları ve saldırı alt yapılarını ulusal düzeyde engellemek, herkesin korunması adına dikkate değer bir savunma etkisi oluşturur. Açıkçası USOM, Pegasus saldırılarının savuşturulması noktasında diğer ülkelerin önünde yer alıyor.” ifadelerini kullanan yetkili bu tür IOC’lerin (Indicators of compromise) ortaya çıkartılmasının nasıl bir etki gösterdiğinin ancak orta vadede anlaşılabileceğini kaydetti.

 

“USOM’da 16 milyon IP anlık olarak taranıyor”

Pegasus casus yazılımı, cep telefonlarını etkili bir şekilde taşınabilir casus cihazlarına dönüştürüyor. Müşterilerinin, hedeflenen bir kişinin akıllı telefonunun kontrolünü ele geçirmesine ve telefonun sahibinin onayı olmadan kameralar ile mikrofonları açmasına imkan tanıyor. Yazılım ayrıca telefonda depolanan fotoğraflara, konum verilerine ve diğer önemli kişisel verilere erişim sağlıyor.

NSO firmasının geliştirdiği casus yazılım dünyanın birçok ülkesine satılmıştı. Yazılımın 2018 yılında Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğunda katledilen Cemal Kaşıkçı’nın telefonuna da bulaştırıldığı tespit edilmişti. Geçtiğimiz yaz ise dünyanın değişik ülkelerinde cihazlarına Pegasus bulaştırılarak takip edilen onlarca gazeteci, aktivist ve rejim muhalifinin olduğu ortaya çıkmıştı. Listede Türkiye’den isimler de bulunuyordu.

“USOM’da 16 milyon IP anlık olarak taranıyor”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu