Uluslararası İlişkiler

Karşı siber saldırı artık “yeni normal”

Devlet destekli siber saldırıların yoğunlaştığı ve hatta ülkelerin içişlerinde siyasi sonuçlara yol açtığı bir dönemde karşı siber saldırıların üzerinde yoğunlaşan bir tartışma ortaya çıktı.

Birleşmiş Millletler Anlaşması’nda savunma hakkı saklı tutulmasına rağmen bunun siber dünyada nasıl bir karşılığı olduğu sorusu kafa karıştırıyor. Saygın düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi’nden görev yapan Doç. Dr. Patrick Lin, karşı siber saldırıların “yeni normal” olduğunu hatta bunun ahlaki olduğunu da savunan bir yazı kaleme aldı.

İLGİLİ HABER >> İNGİLTERE ÇİN’E ÖZENDİ, ÜLKEYİ GÜVENLİK DUVARIYLA ÇEVİRECEK

Lin, “Diyelim iki düşman ülkenin unsurları kutuplar gibi tartışmalı veya hak iddia edilmeyen bir bölgede karşı karşıya geldi. Milliyetçilik yükseldi, açıklamalar yapıldı ve silahlar ateşlendi. Bazıları da öldü. Bu bir savaş başlangıcı mı?” diye sordu.

Bu gelişmelerin, Birleşmiş Milletler anlaşmasının çiğnenmesi anlamına gelebileceğini belirten Lin, “Silaha silahla karşılık vermek çatışmayı tabii ki kötüleştirir ve iki ülkeyi savaşa itebilir. Bu en kötü ihtimale karşı önlem almalıyız. Ama karşı siber saldırı böyle bir risk yaratıyor mu?” dedi.

Siber dünyanın fiziksel ve suni bir dünya arasında gidip geldiğini savunan Doç. Dr. Lin, siber çatışmaların bir ülkenin toprak bütünlüğünü tehdit edip etmediğinin soru işareti olduğunu kaydetti. Lin, siber saldırı durumunda devletin olmasa bile kişilerin kendi savunma hakları olduğunu da söyledi.

Sınır bölgelerinde de sorunlar çıktığından bahseden Lin, “Sınırların da hukuk çerçevesinde yönetilmesi daha iyi olurdu ama bu sınırların doğasında var. Bu, çatışmalarda ‘gri bölgeler’ olabileceği fikrini destekliyor aslında: Saldırgan çatışma ama savaş da değil” dedi.

Doç Dr. Lin, siber dünyanın sınırlarının ve kurallarının net olmadığını belirterek, “Bunlar çözülene kadar siber çatışmalara, sınır çatışması gibi algılayabiliriz. En azından ülke sınırları içinde fiziksel bir zarara yol açmıyorlar. Siber saldırı ve karşı saldırılar silahlı çatışma veya savaş kadar ciddi değil” dedi.

Lin, karşı siber saldırıları yasaklayan bir kanun çıkana ve yetkililerin sistemleri ciddi bir şekilde savunacağı ana kadar karşı siber saldırıların “yeni normal” olabileceğini söyledi. Lin, “Siber sınırlarda yaşamanın doğal bir sonucu” dedi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu