İngiltereUluslararası İlişkiler

İngiltere Çin’e özendi, ülkeyi güvenlik duvarıyla çevirecek

ciaran martin
Ciaran Martin

İngiliz gözetleme birimi GCHQ, bilgisayar korsanlarına karşı ulusal bir ‘güvenlik duvarı’ oluşturulmasını önerdi. Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin de başkanı olan GCHQ siber yöneticisi Ciaran Martin’in yaptığı öneride, esas olarak devlet siteleri ve altyapılarını korumak öngörülse de projenin ileriki aşamalarında koruma çemberine alınmak isteyen özel şirketleri de dâhil etmesi düşünülüyor.

Ancak bu yeni girişim pek çok eleştiriyi de beraberinde getirdi. NSA’in karıştığı dinleme skandalı gibi sayısız kişi hakkı ihlali yapmasından kaygılanılan GCHQ, gizliliğin projenin parçasını olduğunu söyleyip ayrıca katılımın şirketlerin inisiyatifine bağlı olacağının altını çizdi.

İLGİLİ HABER >> Orwell’ın 1984’ü gerçek oldu; İngiltere’den izleme yasasına onay

İnsan hakları ‘gözetleme’ kuruluşu olan Privacy International’da yetkili isim Thomas Falchetta GCHQ’ya içte ve dışta bu denli geniş yetkiler vermenin ‘kuzuyu kurda emanet etmek’ gibi olacağını söylerken; gizlilik hakkını savunan ‘Don’t Spy on Us’ çatı kuruluşun danışmanı Michael Haris de ‘şok edici’ olan projenin ifade özgürlüğünü ayaklar altına alacığını söyledi. Harris, bunun Çin’in meşhur ‘Büyük Güvenlik Duvarı’yla yapmaya çalıştığı şeyle aynı olduğunu ekledi. Çin’deki uygulamanın web siteleri, belirli sözcükler ve kullanıcıları kapsayan geniş bir sansür politikası olduğunu hatırlatmakta fayda var.

‘Büyük İngiliz Güvenlik Duvarı’, medyanın kullandığı bir adlandırma olsa da Martin yaptığı açıklamada, filtrelemede azımsanmayacak bir artış yapılacağını kabul etmişti.

Siber Bülten haftalık raporuna abone olmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu