ABDUluslararası İlişkiler

‘NSA ile siber komutanlık ayrılmalı’

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Enformasyon Teknolojileri ve Mühendislik Sistemleri Bölümü’nden Profesör Stuart Madnick, ABD Milli Güvenlik Ajansı ile ordu bünyesinde bulunan Siber Komutanlığın artık kendi alanlarına yoğunlaşmaları ve farklı kişiler tarafından yönetilmesi gerektiğini savundu.

Madnick, The Conversation adlı internet sitesinde çıkan yazısında, Savunma Bakanı Ashton Carter ile Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper’in Başkan Barack Obama’ya iki kurumun farklı kişiler tarafından yönetilmesi noktasında taleplerini ilettiklerini iddia etti. İki üstdüzey ismin, ordu bünyesindeki Siber Komutanlığın, NSA’nın desteğine ihtiyaç kalmadan bağımsız bir güç haline geleceğini savunduğunu yazdı.

İLGİLİ HABER >> NSA UZMANLARI NSA’DEN NASIL KORUNUYOR?

Madnick, NSA’nın daha çok savunma gücü olarak görev yaptığını, internetteki iletişimleri takip ederek diğer ülkelerin ne yaptığını anlamaya çalıştığını ve diğer ülkelerin Washington’un planlarını öğrenmesini engellemeye çalıştığını yazdı. Amerikalı profesör, Siber Komutanlığın daha çok saldırı amaçlı olduğunu, siber alemde ABD’nin üstünlüğünü sağlamaya çalıştığını kaydetti.

Madnick yazısını şöyle sürdürdü: “İki kurum arasındaki benzerlikler nedeniyle bunların işbirliği yapması ve bilgi paylaşması gerektiği düşünülebilinir… Enformasyon teknolojileri ve işletme hocası olarak, iki kurumun bir kişi tarafından mı yoksa ayrı kişilerce mi yönetilmesi noktasındaki kararı, işbirliği değil odak noktasından bakılarak karar verilmeli” dedi. Madnick, bu iki kurumun farklı kişilerce yönetilmesinin daha iyi olacağını da sözlerine ekledi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan örnek veren Madnick, hava kuvvetlerinin 1926 ila 1941 yılları arasında daha çok kara güçlerini desteklemek için kullanıldığını hatırlattı. Dünya savaşı ile birlikte hava gücünün önemini anlayan komutanların, 1941 yılında hava kuvvetlerini ayırmaya karar verdiğini belirten Madnick, 1947 yılında hava kuvvetlerinin tamamen ayrıldığını yazdı.

Madnick, “Bu tartışmayı çözmek için Siber Dünya Savaşı’na gerek yok” dedi.

İki kurumun da bilgisayar ve bilgisayar ağlarını kullanmasının bunların bir kişi tarafından yönlendirilmesi manasına gelmemesi gerektiğini söyleyen Madnick, iş dünyasında da şirketin siber güvenlik ile bilgi iletişim bölümlerini ayırmaya başladığını kaydetti.

Profesör Madnick yazısını şöyle sonlandırdı: “Aynı mantıktan hareketle, NSA ile Siber Komutanlığın farklı kişilerce yönetilmeli. Bu şekilde iki kurum, dikkatini dağıtmadan ve konusuna yoğunlaşarak misyonlarını sürdürebilir. NSA bilgi toplar. Siber Komutanlık, ülkenin bilgisayar ağlarını savunur ve düşmanlara saldırı düzenler.”

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu