İsrail

Facebook ile İsrailli NSO arasında savaş kızışıyor: Çalışanların hesapları silindi

NSO eş kurucusu ve CEO'su Shalev Hulio (sağda)Facebook’un İsrailli siber casusluk şirketi NSO Group’a dava açmasından bir gün sonra, şirket çalışanlarının Facebook ve Instagram hesaplarının silindiği ortaya çıktı.
Bir NSO çalışanının aktardığına göre, Instagram hesabının silinmesinin nedeni olarak ‘Şartlara uymadığınız için hesabınız silinmiştir’ mesajı gönderildi. NSO çalışanı Instagram hesabına girmeye çalıştığında ‘Bu hesaba giriş yapamazsınız ve başka biri de bu hesaptaki içerikleri göremez. Benzer kural aykırılıklarından dolayı silinen hesapları yeniden düzeltemiyoruz.’ mesajıyla karşılaştığını söyledi.
Facebook’un NSO hamlesi, şirketin NSO Group’a WhatsApp üzerinden 1400 cihazı hedef alıp sızması suçlamasıyla dava açmasının ardından geldi. WhatsApp dava dosyasına verdiği delillerde 100 hedefin insan hakları savunucusu, hukukçu ve muhalif sivil toplum örgütü üyeleri olduğunu açıkladı.
NSO çalışanlarının Facebook ve Instagram’dan silinmesi İsrail’de ses getiren bir haber oldu. Sosyal medyada atılan gönderilere göre NSO’nun mevcut ve geçmiş çalışanlarının çok büyük bir kısmı (%98’i) sosyal medya platformlarından silinmiş durumda. NSO’nun Küresel İstihbarat Servisleri ve Eğitim Yöneticisi Guy Brenner Linkedin sayfasında yaptığı paylaşımda Facebook’un şahısları cezalandırdığını söyleyerek bu hareketi kınadığını açıkladı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: