İsrailUluslararası İlişkiler

İsrailden siber güvenlik sektörü için önemli atak

İsrail hükümeti üç yıllık bir çalışmanın sonunda savunma ve askeri haricindeki siber güvenlik ürünlerinde ihracatını kolaylaştıran bir politika geliştirdi.

Defense News’in haberine göre, yeni tasarıya İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da arka çıkıyor.

Siteye konuşan Milli Siber Direktörlüğü Müdürü Eviatar Matania, “Başbakan’dan aldığım talimat riskler içerse bile olabildiğince gevşek bir tasarı hazırlamaktı. Bu şekilde siber endüstrinin varlığına da destek sürecek” dedi.

İLGİLİ HABER >> İSRAİL, JAPON SİBER GÜVENLİK PAZARI İÇİN HER YOLU DENİYOR

Matania, tasarı ile doğru bir dengeyi yakaladıklarına inandığını söyledi.

Bu yeni adım ile çift kullanımlı siber ürünlerin, hizmetlerin ve teknolojilerin yönetimi büyük oranda Siber Direktörlük ve Ekonomi Bakanlığı’nın ortak kuracağı yeni bir müdürlük tarafından idare edilecek.

Buna karşın askeri amaçlı ürünler ve uluslararası güvenlik ajanslarına yapılacak ihracatlarında Savunma Bakanlığı söz sahibi olmayı sürdürecek.

İLGİLİ HABER >> İSRAİL’DE SİBER GÜVENLİK LİSE MÜFREDATINA GİRDİ

İsrailli yetkili Matania, Savunma Bakanlığı’nın söz sahibi olması gereken noktaları ellerinden almadıklarını vurguladı. Ayrıca hükümetin daha ayrıntılı bir belge ile hangi ürünler üzerindeki ihracat kontrolünü devam ettireceklerini belirtti.

Matania, siber ürünlerin ihracatın noktasında firma lehine bir tutum sergileyeceklerini de yineledi.

Bu yeni politikanın üç yıllık uzun bir çalışmanın sonucu olduğunu ve Savunma, Ekonomi ve Dışişleri’nin beraber çalıştığını söyledi.

Matania, “Milli güvenlik hassasiyetleri ile ülkenin siber güvenlikteki önderliğini sürdürmesini sağlayacak bir şekilde firmalara, girişimcilere ve işadamlarına destek olmak arasında gerçek bir denge yakaladık” dedi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu