Uluslararası İlişkiler

İranlı yetkili ilk kez açıkladı: Nükleer arşivimiz çalındı

İran, nükleer arşivinin çalındığını ilk kez resmen kabul etti.İran, nükleer arşivinin çalındığını ilk kez resmen kabul etti. Tahran yönetiminden bir yetkili ülkenin nükleer belgelerinin bulunduğu arşivin ele geçirildiğini açıkladı.

İran’ın Mehr Haber Ajansı, Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) Sekreteri Muhsin Rizai, ülkenin güvenlik sisteminin yeniden elden geçirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Ulusal güvenlik büyük tehditlere açık ve bir yıldan az bir süre içinde iki patlama ve bir suikast olması bunun göstergesi.” dedi.

İLK KEZ ÇALINMIYOR

Rızai, “Bundan önce de bütün nükleer arşivimizin belgeleri çalındı, birkaç şüpheli insansız hava aracı geldi ve bazı işler yaptı.” diye konuştu. İsrail gizli servisi Mossad İran’ın nükleer arşivini çaldıktan sonra İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, bunlara dayanarak İran’ın nükleer silah geliştirmeyi amaçladığını ileri sürmüştü. İran ise bu iddiayı reddetmişti.

İran nükleer tesisindeki sabotaj akla Stuxnet’i getirdi

İranlı yetkili geçen hafta Natanz’da meydana gelen patlama hakkında ise “Prestij bakımından kötü bir olay. Bunu diplomasideki direncimizi kırmak için yaptılar.” değerlendirmesinde bulundu.

İran, nükleer arşivinin çalındığını ilk kez resmen kabul etti.PATLAMANIN FAİLİ BULUNDU

Öte yandan Tahran yönetimi Natanz’daki patlamanın sorumlusunu 43 yaşındaki Rıza Kerimi olduğunu açıkladı. Olaydan önce Kerimi’nin ülkeyi terk ettiği bildirildi.

Kerimi hakkında daha önceden Interpol nezdinde arama emri çıkartıldığı da kaydedildi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: