Dijital Güvenlik

Oyun kılıklı kumarhane Apple’ın gözünden kaçtı

Teknoloji devi Apple, uygulama mağazası App Store üzerinde ortaya çıkan oyun görünümlü online kumarhane ile kendisine yönelik güveni sarstı.

Türkiye’den veya VPN üzerinden Türkiye’de açıldığında çevrimiçi kumar sitesine yönlendiren oyun, App Store’un tüm güvenlik önlemlerinden kaçmış.

“Dünyanın en güvenilir mağazası” olarak kabul gören App Store’da yer alan bir çocuk oyununun iç yüzü App Store’un güvenilirliğini sorgulattı.

Sosyal medya platformu Twitter üzerinden @keleftheriou adlı kullanıcının belirttiğine göre App Store’da yer alan “Jungle Runner 2K21” adlı oyun kumar sitelerine yönlendiriyor.

Uygulama geliştiricisi olan Kosta Eleftheriou, “Uygulama, 4 yaş ve üzeri çocuklar için bir koşarak altın topladığınız bir oyun gibi görünüyor. VPN’imi Türkiye’ye ayarlayıp uygulamayı yeniden başlattığımda, Apple’ın IAP’sini (uygulama içi satın alma) bile kullanmayan çevrim içi bir kumarhaneye dönüşüyor.” dedi.

PARA KAZANMAK MÜMKÜN DEĞİL

Oyun açıldığında kullanıcıların karşısına para toplayan maymun çıkıyor. Ancak oyunu Türkiye’den veya VPN ile Türkiye üzerinden çalıştırdığınızda karşınıza koşan bir maymun yerine çevrim içi kumar uygulaması çıkıyor.

Ancak söz konusu kumarhanede para kazanmak mümkün değil. Eleftheriou, “Kumarhanedeki bonusları kazanmak isteyip para yatıran kişilerin vaat edilen paraları asla almadıklarını” belirterek “Adil bir kumarhane bile işletmiyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

APPLE’IN GÜVENLİĞİ ATLANMIŞ

Oyunun daha fazla kullanıcıya hitap etmesi ve güvenilirliği sağlaması adına oyun geliştircileri, CNN Türk haber kanalında reklamı yapılmış gibi gösteren görüntüler kullanmış.

Apple’ın yeterli ölçüde uygulamaları denetlemediği anlaşılan Jungle Runner 2K21 adlı oyun için Kosta Eleftheriou, “Apple’ın uygulamalar yayımlanmadan önce güçlü bir testten geçtiği yönündeki şirket açıklamalarının bu oyunla birlikte yıkıldığını” söyledi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu