İngiltere’nin genç hackerlarını yetiştiren askeri üste sıradışı bir gün

Londra’nın batısındaki Wiltshire şehrinde bulunan askeri üs 17 Ağustos günü her zamankinden daha hareketli bir gün geçiriyordu. Polis şefleri ve istihbarat görevlileri kariyerlerinde yaşamadıkları farklı bir tecrübe için bir araya gelmişlerdi. Birçoğunun çocuğuyla yaşıt olan hackerlar bilgisayar başında marifetlerini göstermek için kolları sıvamış kendilerine verilen testleri en iyi şekilde geçmeye çalışıyorlardı.

14 yaşında olan Ben Abrahamson İngiltere’yi siber suçlulardan oluşan bir grubun saldırısına karşı simülasyon ortamında mücadele ederken, Londra’dan gelen 18 yaşındaki Christopher Williams ülkesinin kritik altyapı tesislerini siber saldırılara karşı korumak için ter döküyordu.

Guardian’da yayınlanan habere göre, İngiltere genelinde milli siber savunmaya katkı sağlayacak yetenekleri keşfetmek için kurulan Cyber Security Challenge UK‘nin başındaki isim olan Colin Lobley yarışma katılımcıların yüksek kabiliyetlere sahip olduğunu fakat onlara bir iş teklif etmek için yaşlarının küçük olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABER>> NSA, liseli gençlere kapısını staj için açtı

Yarışmanın amacını bu hackerların siber savunmaya olan ilgilerini aynı seviyede tutmak olduğunu da ifade etti. “Bu sayede İnternetin karanlık tarafına geçmelerini önlüyoruz” diyen Lobley İngiltere’nin bir gün içinde binlerce siber saldırıya maruz kaldığını da sözlerini ekledi.

İngiliz hükümetine bağlı ‘Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’ yayınladığı yıllık değerlendirmesinde aralarında İngiliz hükümeti ve ulusal sağlık sisteminin de olduğu kritik sistemler de olmak üzere toplam 590 büyük saldırıyı hükümet güçlerinin savuşturduğunu açıkladı.

İngiltere düzenlediği programlarla bir yandan ülkenin genç yeteneklerini siber savunma cephesine çekmeye çalışırken diğer taraftan da siber güvenlik sektörünün her geçen gün büyüyen eleman açığına çare bulmaya çalışıyor. İngiltere’nin istihbarat ajansı GCHQ’nun eski şefine göre 2025 yılında eleman açığı zirveye ulaşacak. Ulusal Suç Ajansı’nından Craig Jones ise farklı bir boyuta dikkat çekiyor: “Burada seçilen gençlerin 30 yıl boyunca devlette çalışmayacağını biliyoruz.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.