NSA, liseli gençlere kapısını staj için açtı

ABD’nin sosyo-ekonomik seviyesi düşük şehirlerinden Baltimore’lu 5 öğrenci Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nda (NSA) staj yapma hakkı kazandı. Carver VoTech Lisesi öğrencileri, Baltimore’dan NSA’nın lise çalışma programına katılan ilk öğrenciler olacak. Söz konusu program kapsamında beş öğrenci yarım gün okula gidip yarım gün Fort Meade’de bulunan NSA merkezinde çalışacak. Karşılığında maaş olacak olan öğrencilere sosyal güvence de sağlanacak.

Baltimore merkezli yazılım firması Fearless’ın kurucusu Delali Dzirasa’ya göre NSA’nın kapısından bir kez girmek demek artık o bünyede kalıcı olmak demek. Dzirasa, lise eğitim programı ile NSA’ya adım atan kişilerin bir şekilde kuruluşta kalıcı olduklarını ifade ediyor.

NSA’da daha önce Baltimore’dan hiç kimse çalışmamış. Bu bilgiyi NSA’nın İnsan Kaynakları Müdürü Kathy Hutson’ın katıldığı bir panelde öğrenen Dzirasa, programı Baltimore’a getirmenin yollarını araştırdığını söylüyor.

İlgili haber>> NSA’dan öğrencilere açık davet: “Gelin bizi hackleyin”

Dzirasa Baltimore’da NSA’ya girişin yollarını arayan tek kişi değilmiş. Gençlerin sosyo-ekonomik bariyerleri aşarak topluma kazandırma misyonuyla çalışan “I am O’Kah” girişiminden Aisha DaCosta da NSA’nın programını şehir genelinde duyurma görevini üstlenmiş ve bu kapsamda 2016 baharında birçok lisede konuyla ilgili sunumlar gerçekleştirmiş.

Bir yıl sonra ise 5 öğrenci sözkonusu programa kabul edilmiş. Bu arada bütün bu çabalar Baltimore’lu gençlerin şehrin dışındaki büyük firmalarda çalışmasının önündeki engelleri de ortaya çıkarmış. DaCosta, toplu taşıma ile Baltimore’dan Fort Meade’e gidişin en az 2 saat sürdüğünü söylüyor ve ekliyor: “Bunun sürdürülebilir olmasının imkanı yoktu”

İlgili haber>> NSA sızıntısı: Milyon dolarlık siber silahlar çocukların eline mi geçti?

Ancak Dzirasa’ya göre, eğer bu çocukları NSA’ya kabul ettirebiliyorlarsa ulaşım sorununa bir çözüm yolu bulmak da mümkün olmak zorunda. Nitekim olmuş da ve okul yönetimi, Fearless şirketi ve “I am O’Kah” girişimi para toplayarak bir öğrenci servisi hayata geçirmişler.

Programa kabul edilen öğrencilerden yalnızca bir tanesi teknik takip bölümünde okuyor. Öğrencilerden ikisi kozmetoloji biri ise aşçılıkla ilgili bir bölümde okuyor. Öğrencilerin NSA’da yapacakları görevler, bir takım idari işlerden bazı network bazlı işlere kadar değişiklik gösteriyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

[mailpoet_form id=”1″]

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.