İngiltere

İngiltere, siber yetenekleri bulmak için liselerde keşfe çıktı

İngiltere’nin başkenti Londra’da faaliyet gösteren Skinners Akademi, geleceğin siber güvenlik profesyonellerini yetiştirmek üzere hükümet destekli bir ‘siber keşif’ programını hayata geçirdi. 14-18 yaş arasındaki öğrencilerin arasında siber güvenlik profesyoneli olma potansiyeline sahip birilerinin olup olmadığını test edilecek.

Bu süreç, aslında bir oyun ve birkaç aşamadan oluşuyor. Bu aşamalarda öğrencilerin siber güvenlik uzmanlığına yeteneği olup olmadığı test ediliyor. Hükümet Dijital Servisi Başkan Yardımcısı Alex Holmes, Birleşik Krallık’ın dünyanın dijital ekonomisinde önde gelen ülkelerden biri olması için aynı zamanda güvenli de olması gerektiğini ifade ediyor.

Holmes’a göre siber saldırganlar ülkenin enerji tedariğini ya da ulaştırma altyapısını sabote etmeye çalışmak gibi çeşitli yöntemler kullanarak Birleşik Krallık’a zarar vermeyi deneyebilir ve bunu önlemenin en iyi yolu da uygun koruma önlemlerini almak. Ülkenin savunmasında ve siber güvenlik konusunda inisiyatif alacak daha fazla genç insana ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili haber>> İngiltere alarmda: Tanrı Kraliçe’nin maillerini korusun!

Ülkeyi savunacak yetenekte yeterli insan olmadığını söyleyen Holmes, “Siber Keşif oyunu sizin geleceğin siber güvenlik uzmanı olup olmayacağınızı anlamanıza yardımcı olacak” ifadelerini kullanıyor.

‘Siber Keşif’ hükümetin 2017 başında, 2021’e kadar 5 bin 700 üstün yetenekli çocuğa ulaşmak amacıyla başlattığı Siber Okullar Programı’nın bir parçası. Program kapsamında online ve offline eğitimlerle çocuklar siber güvenlik müfredatına tabi tutuluyor. Program için ayrılan 20 milyon Pound’luk fon kapsamında Siber Keşif gibi müfredat dışı aktivitelere de yer veriliyor.

Oyun ‘siber başlangıç değerlendirmesi’, ‘siber başlangıç oyunu’, ‘siber başlangıç temelleri’ ve ‘siber başlangıç elit’ adlı  4 aşamadan oluşuyor. Bu aşamalar, öğrencilerin siber güvenlik bilgilerini artıracak ve içlerinde geleceğin siber güvenlik uzmanları olabilecekleri ayırt edecek alıştırmalar ve testler içeriyor.

İlgili haber>> İngiltere’den siber eğitim için 1.9 milyar sterlinlik bütçe

SANS Enstitüsü’nün araştırma ve geliştirme bölümü başkanı James Lyne Birleşik Krallık genelinde 23 bin kişinin oyunun ilk aşamasında yer aldığını ve bunun 12 bininin ikinci aşamaya geçme başarısı gösterdiğini ifade etti. Skinners Akademi öğrencilerine konuşma yapan Lyne şu ifadeleri kullandı: “Bu gün burada yapacağınız her şey gelecekte önemli olacak teknolojiyi güvende tutmaya yardımcı olacak”

Oyunda öğrencilere davalar, yazılım hataları ve suç örgütlerinin faaliyetleri gibi gerçek hayattan örnekler sunuluyor. Lyne’e göre eğer insanlar siber güvenliğin temel  kavramlarıyla erken yaşta tanışırsa onları siber güvenlikte kariyer yapmaya teşvik etmek daha kolay olur.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu