Sierra Leone’da ilk blok zinciri tabanlı seçim gerçekleşti

Küçük bir Afrika ülkesi olan Sierra Leone’da vatandaşlar 7 Mart’ta sandık başına gitti. Fakat bu seçim, diğerlerinden biraz farklıydı. Bir ilke imza atan ülkede oylar blok zinciri tabanlı bir sistemde kayıtlara geçti.

Techcrunhch’ın haberine göre, Agora adlı şirketten Leonardo Gammar’ın imzasını taşıyan sistem, oyları sabit bir deftere kaydetti ve böylece sonuçlara anında erişim sağlanabildi.

Gammar ilk kez bir hükümet seçiminde blok zinciri teknolojisinin kullanıldığını söyleyerek sözlerine şunları ekledi:

“İsimsizleştirilmiş oylar Agora’nın blok zincirine kaydediliyor ve herkesin görebileceği bir şekilde saklanıyor. İsteyen oyları inceleyebilir, sayabilir ya da doğrulayabilir.”

Gammar bu şekilde ülkedeki seçimlerin bir güven ortamı yarattığını ve muhalefet partileri için de yararlı bir sistem elde edildiğini söyledi.

Blok zinciri tabanlı sistemle de ülkede hem oy kullanma maliyeti azaltıldı hem de seçim sırasında yolsuzluk ihtimali devre dışı bırakıldı.

Gammar kendi şirketlerinin sorunsuz işleyen blok zinciri tabanlı ilk oylama platformuna sahip olduğunu söyleyerek son zamanlarda dijital oylama alanındaki güvenlik saldırılarından dolayı ciddi bir endişe olduğuna değindi:

“Blok zinciri teknolojisi ise bu soruna tamamıyla doğrulanabilen ve şeffaf bir oylama çözümü getiriyor.”

Gammar ve takımı çalışmalarını diğer Afrika ülkelerine, hatta dünyanın geri kalanına da genişletmek istiyor.

NOT: Sierra Leone hükümetinden yapılan açıklamada, hükümetin resmi olarak blockchain tabanlı bir sistem kullanmadığı belirtildi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.