İngiltere Sağlık Hizmeti siber güvenliğe 875 milyon TL harcayacak

İngiltere Sağlık Hizmetleri (NHS) siber altyapısını güçlendirmek ve bu altyapıyı korumak için yaklaşık 875 milyon lira harcamaya hazırlanıyor. Cisomag’in haberine göre, Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, siber saldırıların büyüyen bir tehdit olduğunu söyleyerek buna yönelik adımlar attıklarının altını çizdi.

Hunt, “Siber saldırıların giderek büyüyen bir tehdit olduğunu biliyoruz; bu yüzden sağlık kuruluşlarımızın hastaların güven duyduğu sistemlere sahip olması bizim için çok önemli. NHS sistemlerini zaten bir süredir geliştiriyoruz ama bu tehdide karşı sistemlerimizi korumak için daha yapılacak çok şey var” dedi. “Yeni kullanacağımız teknoloji, NHS’nin mevcut olan en yeni ve en esnek yazılımı kullanabilmesini sağlayacaktır; bu da halkımızın bizden beklediği şey.”

Son zamanlarda Rus hackerlerin aralarında elektrik şebekeleri de dâhil olmak üzere kritik ulusal altyapılara sızmaya çalıştıklarına dair uyarılar gündemi meşgul ediyordu. NHS’nin bu adımı da bu uyarıların ardından geldi. Kuruluş, siber güvenlik savunmasına sahip olmaması sebebiyle uzun süredir eleştiriliyordu.

İlgili haber>> Estonya’dan sağlıkta siber güvenlik atağı

The Inquirer’ın haberine göre NHS’nin siber savunmasını geliştirmesine yardımcı olmak için farklı kurumların hazırladığı 22 tavsiyenin hiçbiri hayata geçirilmedi. Daha önce, İngiltere hükümeti, NHS’nin siber güvenliğini güçlendirmek için 122 milyon lira harcayacağını duyurmuştu.

Önemli danışmanlık şirketlerinden Crowe Horwath’a göre, iş sistemlerinin nasıl güvence altına alınacağına, hangi ağ güvenliği uygulamalarına ihtiyaç duyulduğuna ve hangi düşük maliyetli çözümlerin uygulanabileceğine dikkatle kafa yorulursa yönetim kendi siber güvenlik bütçesi açısından neye ihtiyacı olduğunu daha iyi görecektir. “Bu ihtiyaçlar belirlendiğinde ve kuruluşun uzun vadeli planıyla bir araya getirildiğinde, mevcut sermaye sonraki projeler için tahsis edilebilir,” dedi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.