KüreselSektörel

Estonya’dan sağlıkta siber güvenlik atağı

Blockchain protokolünü veri arşivleme alanında kullanan Guardtime, şimdi de Estonya’da 1 milyon sağlık kaydını güvenli bir altyapıya taşımaya hazırlanıyor.

Guardtime, Bitcoin’in de üzerinde inşa edildiği blockchain ABD Savunma Bakanlığı, Lockheed Martin ve Ericsson gibi önemli müşterilere veri odaklı güvenlik hizmetleri sunan bir girişim.

Webrazzi’de yer alan habere göre Blockchain’in güçlü şifreleme sistemiyle dijital dönüşüme adım atan kurum ve kuruluşların verilerini güvence altına almasını sağlıyor.

İLGİLİ HABER >> DEVİR DEĞİŞTİ, ARTIK HARAÇ BITCOIN İLE ALINIYOR!

Dijital dönüşümü en aktif şekilde takip eden ülkelerden biri hiç şüphesiz Estonya. Zira ülke vatandaşlarına 1000’den fazla kamusal hizmette kullanabilecekleri bir akıllı kart veriliyor ve evlenme ve boşanma dışındaki işlemler için kamu kuruluşlarına gitmek dahi gerekmiyor.

Guardtime da bu durumu bir fırsata çevirerek Estonya E-Sağlık Müdürlüğü ve Bilgi Sistemleri Müdürlüğü ile anlaşmaya varmış ve 1 milyondan fazla sağlık verisini şifreleme görevini üstlenmiş. Guardtime’ın kurduğu sistem hem özel şirketlere hem de devlet kurumlarına vatandaşların sağlık kayıtlarına güvenli bir şekilde erişmesini sağlayacak. Keza bireyler de kendi sağlık kayıtlarına aynı sistem aracılığıyla erişebilecek.

İLGİLİ HABER >> SGK’NIN HALKIN KİŞİSEL VERİLERİNİ SATTIĞI RESMEN TESCİLLENDİ

Türkiye’de e-devlet sistemlerindeki sağlık bilgilerimizin nasıl korunduğu ve kolayca yok edilip edilmeyeceği de ayrı ve önemli bir tartışma konusu.

2007 yılında kurulan Guardtime, geçen yıl 25 milyon dolar gelir elde etmişti. Sanıyorum ki blockchain’in yükselişiyle 2016’da bu rakama bir kaç katına çıkarmaya muktedir olacak.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu