İngiltereUluslararası İlişkiler

İngiliz istihbaratı desteklediği siber güvenlik şirketlerini açıkladı

İngiltere istihbarat kurumlarından Government Communications Headquarters (GCHQ) tarafından desteklenen yeni bir iş geliştirme merkezi İngiltere’de kapılarını açtı. Üç aylık bir hızlandırma programı düzenleyeceklerini açıklayan yetkililer, programa katılacak ilk yedi start up şirketi belirledi.

Geçtiğimiz yıllarda İngiliz Hükümeti siber güvenliğe büyük önem verirken 2020 yılında hayata geçmesi planlanan bir ulusal siber güvenlik stratejisine 1.9 milyar pound yatırıyor. İstihbarat bürosunda çalışan siber güvenlik çalışanlarını güçlendirme, uzmanlığı arttırma amacıyla bir ulusal siber güvenlik merkezi kurma ve hükümetin güvenlik teknolojisi tedarik edişini genişletme de dahil pek çok girişime açılan fon, güvenlik üzerine çalışan start up’lara yatırım yapma amacı da taşıyor.

İlgili haber >> GCHQ 1900 YENİ ELEMAN ALACAK

Ulusal sınırlar içinde siber güvenlik fikir ve yeniliklerine yön vermeyi amaçlayan bu stratejinin bir parçası olan GCHQ destekli hızlandırma programı, yeni açılan Cheltenham Siber İnovasyon Merkezi bünyesinde çalışıyor. Merkez çalışanları ve uzmanlarının kolay ulaşabileceği şekilde yerleştirilen seçilmiş start up takımlarından, kapasitelerini arttırıp fikirlerini geliştirerek ve son teknoloji ürünler üreterek var olan ve ileride ortaya çıkacak tehditleri savuşturmaları bekleniyor.

İlgili haber >> NSA SİBER GÜVENLİK ŞİRKETLERİNİN ÖNÜNÜ NASIL AÇTI

İngiltere Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı’nın 50 milyon pound yatırım yaptığı ve ikincisi bu yılın sonunda Londra’da açılacak merkezin yürüttüğü program, GCHQ tarafından doğrudan maddi destek görmese de ciddi bir mentor desteği alıyor. Program tamamlandığında GCHQ ile anlaşmalar yapılabileceğini açıklayan program yetkilileri, hızlandırma programını yürüten Wayra UK’in katılımcı start up şirketlere beş bin Pound değerinde kaynak sağlayacağını belirtti.

Katılımcı start up firmalar arasında ise CounterCraft, Cyberowl, Cybersmart, FutureScaper, Spherical Defence, StatusToday ve Verimuchme bulunuyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiç bir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: