Uluslararası İlişkiler

Filistin’i gözetlemeye karşı çıkan Google çalışanı, kovulmakla tehdit edildi

Filistin'i gözetlemeye karşı çıkan Google çalışanı, kovulmakla tehdit edildiFilistin’i gözetlemeye olanak tanıyan Google-İsrail projesine karşı çıkan Google çalışanına işten çıkması yönünde baskı yapıldığı ortaya çıktı.

Son yıllarda iş uygulamaları ve iş yeri koşulları nedeniyle giderek artan Google ve çalışanlar arasındaki tartışmalar, yaşanan son gelişmeyle birlikte yeniden gündeme geldi.

Google’ın Yahudi bir çalışanı, İsrail ordusuyla yapılması planlanan Nimbus projesini eleştirmesi nedeniyle mobbinge uğradığını belirtti. Bunun üzerine 500’ü aşkın çalışan meslektaşlarının arkasında olduğunu belirttiği bir mektup kaleme aldı.

İSRAİL FİLİSTİN’İ DAHA ÇOK GÖZETLEYEBİLECEK 

Son yıllarda taciz, iş uygulamaları ve iş yeri koşulları nedeniyle Google ve çalışanlar arasında geçen tartışmalar, Yahudi bir çalışanın, Google ve Amazon Web Service’in İsrail ordusuyla yapılması planlanan 1,2 milyar dolarlık “Project Nimbus” adlı bulut teknolojisi anlaşmasını eleştirmesi nedeniyle yeniden alevlendi.

Uzun süreli bir proje olan Nimbus Projesi, İsrail için veri merkezleri kurmak, hükümete ve orduya bulut hizmetleri için altyapı sağlamak gibi amaçları içeriyor. 

Proje, İsrail’in Gazze’ye saldırıp yaklaşık 250 kişinin ölümüne açtığı hafta gündeme gelmiş ve yüzlerce Google çalışanı bir mektup yayımlayarak Google’ı Filistin’le dayanışmaya, İsrail ordusuyla bağları kesmeye çağırmıştı. Twitter’da DropNimbus hesabını açan çalışanlar ayrıca bu projenin İsrail’in mevzilerini genişleteceğini ve Filistin’in daha kolay gözetlenebilir hâle getireceğini vurgulamıştı.

Google Haritalar Gazze’yi neden bulanıklaştırdı?

Nimbus Projesi’ni eleştiren ve 6 yıldır Education for Google biriminde Latin Amerika’dan sorumlu olan Ariel Koren ise bundan dolayı kendi yöneticisinin mobbingine maruz kaldığını iddia etti.

“YA BREZİLYA’YA GİT YA DA POZİSYONUNU KAYBET”

Koren, yöneticisiyle normal bir şekilde yapacakları rutin bir toplantıya gireceğini düşünerek katıldığı görüşmeye yöneticisinin “Ya Brezilya’ya gidersin ya da pozisyonunu kaybedersin.” dediğini kaydetti. 

Kendisine Brezilya’ya gitmek için 17 iş günü olduğu belirtilen Koren, “Çok tuhaf ve gaddardı” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Koren, Google’a kendisine misilleme yapıldığını belirten bir şikâyet mektubu kaleme alsa da Google, herhangi bir misilleme olmadığına kanaat getirdi.

GOOGLE ÇALIŞANLARINDAN KOREN’E DESTEK

Koren’e destek veren 500’ü aşkın Google çalışanı, kamuoyuna yönelik imza toplayarak yayımladıkları mektupta, “Çalışanlar, özellikle insan haklarını ihlal eden etik olmayan sözleşmeler üzerinde çalışırken işlerini kaybetme korkusu olmadan emeklerinin nasıl kullanıldığı hakkında konuşma hakkına sahiptir.” ifadelerine yer verdi.

Hâlihazırda San Francisco’da yaşayan Koren, Nimbus Projesi’ni eleştirmeden önce böyle bir şeyin başına gelmediğini eleştirdikten sonra da okların kendisine döndüğünü anlattı. Çalışanların mektubuyla ilişkiliyse Koren, “Google’ın İsrail ordusu ve hükûmetiyle yaptığı sözleşmenin, Google çalışanları tarafından yaratılması beklenen teknolojiyle Filistinlilere doğrudan zarar vereceği açık, bu nedenle de çalışanlar Google’ı bu sözleşmeyi iptal etmeye çağırıyorlar.” ifadelerini kullandı.

GOOGLE VE ÇALIŞANLAR ARASINDAKİ ÇATIŞMA BÜYÜYOR

Google’da geçtiğimiz senelerden beri çeşitli tartışmalar sürüyor ve çalışanlar hak taleplerini çeşitli platformlarda dile getiriyorlar. Daha önce bir müdürün kadın çalışanı taciziyle başlayan tartışmalar, hakkında cinsel taciz iddiaları bulunan başka bir yöneticiyle devam etmiş, Google’sa bu yöneticiye sadece para cezası vermişti. Google’ın bu tutumunu eleştiren çalışanlarsa kendilerine sendika kurup Google içinde hak arama mücadelesi başlatmıştı.

Etik olmayan çalışan sözleşmeleriyle devam eden süreçten sonra Nimbus Projesi’ne karşı çıkılan mektupla beraber Google’da tartışmalar yeniden alevlenmiş ve çalışanlar Google’ın tutumunu oldukça yanlış bulmuştu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu